Fuego Yanardağı'ndaki akıntı hayatı yok ediyor

Guatemela'da 110 kişinin öldüğü patlamaların yaşandığı Fuego Yanardağı'ndan şimdi de sıcak kaya ve tortu akmaya başladığı, akıntının, yağmurlar tarafından beslendiği ve geçtiği vadilerde ağaçları yok ettiği öğrenildi.

Fuego Yanardağı'ndaki akıntı hayatı yok ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Guatemala'daki Fuego Yanardağı'nda meydana gelen ve 110 kişinin ölümüne neden olan patlamaların ardından şimdi de yanardağından sıcak kaya ve tortu akmaya başladığı bildirildi. 

Guatemala Sismoloji ve Volkanoloji Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, çamur, su ve volkanik maddeden oluşan akıntının, yağmurlar tarafından beslendiği ve geçtiği vadilerde ağaçları yok ettiği belirtildi.

Enstitünün Başkanı Eddy Sanchez, faaliyeti azalsa bile Fuego Yanardağı'nın oluşturduğu risklerin devam ettiğini söyledi.

72 KİŞİ DAHA TAHLİYE EDİLDİ

Akıntının Panaleon Nehri'nde su seviyesini yükseltmesi nedeniyle Santa Lucia Cotzumalguapa bölgesinden 72 kişinin tahliye edildiği kaydedildi.

Resmi arama çalışmaları bitti, gönüllüler aramaya devam ediyor.

4 BİNDEN FAZLA KİŞİ BARINAKLARDA

Patlamadan sonra kaybolanları resmi arama çalışmaları dün sona ererken, San Miguel Los Lotes dahil bazı bölgelerde gönüllülerin kayıpları aramayı sürdürdüğü ifade edildi.

Guatemala'da 4 binden fazla kişi, geçen haftaki patlamadan bu yana barınaklarda kalıyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Ülkede 110 kişinin hayatını kaybettiği afete karşı yetkililerin zamanında önlem almadığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

Yanardağdaki patlamalardan 1,7 milyon kişinin etkilendiği tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER