banner39

banner35

Guterres Kolombiya'da! ''Burada toplanan herkes şiddeti reddediyor''

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kolombiya'da barışın düşmanları olduğunu belirterek, barış anlaşmasının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Latin Amerika 24.11.2021, 10:52 24.11.2021, 10:55
Guterres Kolombiya'da! ''Burada toplanan herkes şiddeti reddediyor''

Kolombiya ziyaretinin ikinci gününde Antioquia yönetim bölgesine bağlı Dabeiba kasabasında konuşan Guterres, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerin (FARC) silah bırakmasının 5. yıl dönümünde şiddet nedeniyle hayatını kaybedenleri andı.

Guterres, Kasım 2016'dan bu yana cinayete kurban giden insan hakları ve yerli halkları savunucularıyla dayanışma içinde olduğunu vurgulayarak, "Barışın amacı, bir toplumda var olan düşmanlardan kaçınmaktır ancak ne yazık ki barışın düşmanları var." ifadesini kullandı.

Son 5 yılda 300'e yakın kişinin öldürüldüğüne dikkati çeken Guterres, yasa dışı silahlı aktörlerin eylemlerinin, toplulukların umutlarını azalttığını ve sürdürülebilir kalkınma umutlarını tehlikeye attığını belirtti.

Guterres, ortaya çıkan engellere rağmen barışın sürdürülmesinde kararlı olduklarını dile getirerek, "Kolombiya'ya ve dünyaya verdiğimiz taahhütlerimizden vazgeçmeyeceğiz." dedi.

- "Burada toplanan herkes şiddeti reddediyor"

Devlet Başkanı Ivan Duque ile de bir araya gelen Guterres, Kolombiyalı yetkililere ve Duque'ye teşekkür etti.

Şiddet eylemlerinden büyük üzüntü duyduklarını kaydeden Duque ise "Yeniden birleşme sürecinde olan ve bölgede liderlik yapan kişilere yönelik şiddet eylemlerini gördüğümüzde hepimiz yas tutuyoruz. Burada toplanan herkes açıkça şiddeti reddediyor." ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?