banner39

Guyana Müslümanlarının sömürüye karşı savaşı

Latin Amerika ülkesi Guyana'da sömürüye karşı savaşan ilk halk Müslümanlar olmuş, Holandalılarla yapılan bir anlaşma da Arapça yazılmış

Latin Amerika 05.08.2013, 11:10 05.08.2013, 12:03
Guyana Müslümanlarının sömürüye karşı savaşı

Guyana, Amerika kıtasında yer alan bir Latin Amerika ülkesi. Kadim İslam kültürlerine binlerce kilometre uzakta bulunuyor. Ülkenin yüzde 43'ü Hintli, yüzde 30'u Afrikalı, yüzde 20'si melez... Sadece yüzde 7'lik yerli Kızılderili nüfus var. Amerika kıtasında yer alan Türkçe isimlere sahip Hintliler, Afganlılar, Araplar ve İranlılar ilginç bir durum arz ediyor ama maalesef bunun altında büyük bir dram yatıyor.

Batılı işgalciler bölgeye geldiklerinde tertemiz bir ülke ve teknik manada kendilerinden geri bir toplumla karşılaşır. Tereddütsüz soykırım yaparlar. Kullanabildiklerini köle olarak kullanırlar. İnsan kaynaklarının hızla azalması üzerine Hindistan'dan gemilerle inanılmaz sayıda insanı Guyana'ya taşırlar. Bugün 750 bin nüfuslu ülkenin yüzde 43'ü Hint kökenli.  1667 ila 1884 yılları arasında Hollanda sömürgesi olur ülke. 1814'den 1966 yılına kadar İngilizler tarafından sömürülür. 23 Şubat 1970'te bağımsız cumhuriyetlerini ilan ederler fakat hala sömürü devam etmektedir. Ülke nüfusunun yüzde 7'si Müslüman. 55 Bin kişiden oluştuğu tahmin edilen Guyana Müslümanlarını Guyana İslam Toplumu temsil ediyor ancak Guyana Ulusal Birleşik Helal Kurumu (Nuha), Guyana Merkez İslam Teşkilatı (CIOG), Guyana Ulusal İslami Kız Kardeşler Derneği ile Guyana İslam Enstitüsü de Guyana Müslümanları için çalışmalarını sürdürüyor.

SÖMÜRGECİLERE DİRENEN İLK MÜSLÜMANLAR

Latin Amerika ülkesi olan Guyana'da İslam'ın ilk izleri sömürgecilikten de önceye gidiyor aslında. Guyana Müslümanlarına ait web sitelerinde yer alan bilgilere göre bölgeyi işgal eden Hollandalılara karşı direnen yerliler ile Hollandalı işgalciler arasında yapılan bir anlaşma metni Arapça yazılmıştı. Guyana Müslümanları bu durumu özellikle belirtiyorlar. Hollandalıların bölgeye taşıdığı köleler arasında da çok sayıda Müslüman bulunuyordu. 1763 yılındaki büyük isyanın da İslami nitelikte olduğunu Guyana Müslümanları özellikle vurguluyorlar. Bugün Guyana'daki Batı Afrika kökenli Müslümanlara Fula deniliyor. Ülkede 1970'lerden sonra Müslümanların bayramları resmi tatil olarak ilan edildi.

LATİN AMERİKAYI AYDINLATAN OKUL

Guyana Müslümanlarının uyanışı için çalışan Guyana Ulusal Birleşik Helal Kurumu (Nuha) 2011 yılında kurulmuş.  Guyana Merkez İslam Teşkilatı (CIOG) ise Guyana'nın en eski İslami grubu.  Guyana İslam Toplumu (GYTE) 1978 yılında kurulmuş ve şu anda çok yönlü olarak çalışmalarını sürdürüyor.  Guyana İslam Enstitüsü (GII) ise Karayiplerin en önemli İslam Merkezi olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bu enstitüde Kur'an ilimleri, Arapça gibi birçok uzmanlık alanı bulunuyor. Mezunları Latin Amerika'daki Müslüman toplumlarını besliyor.

GUYANA'DA TÜRKÇE İSİMLER

Guyana Müslümanlarının Türkçe ile olan bağlantıları da ilginçtir. Bu ülkedeki Müslümanları ile ilgili bir makalede, Guyana Müslümanlarının neden "Türkçe isimler" aldıkları konu ediliyor. Makaleye göre Batılı işgalciler Hindistan'da köleleri Guyana'ya getirdiklerinde doğal olarak Hindistan'daki Arap, Fars ve Türk kültürünü de taşımış oldu. Urducu dilinin Hint coğrafyasına hakim olması nedeniyle bugün Guyana Müslümanları bu dilde isimler alıyor. Yapılan araştırmalarda Guyana'daki hangi dillerin Türkçe, hangi dillerin ise diğer ülke kökenli oldukları açık bir şekilde ifade ediliyor.

Kaynak: Milli Gazete

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?