Hamas Mısır Ordusu'nu yalanladı

Hamas, Mısır Ordusu'nun iddia ettiği gibi kassam Tugayları'nın Sina'da bulunmadığını, onlara ait silahların ele geçirilmesinin mümkün olmadığını açıkladı

Hamas Mısır Ordusu'nu yalanladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin'deki Hamas hareketi, Mısır ordusunun, "Sina'da İzzettin el-Kassam Tugayları'na ait silahların ele geçirildiği" yönündeki açıklamasını "iftira" olarak nitelendirdi.

Hamas liderlerinden Yahya Musa, "Mısır Ordu Sözcüsü Ahmed Muhammed Ali, Sina'da İzzettin el-Kassam Tugayları'na ait silahların ele geçirildiğini iddia etti. Bu ifadeler, apaçık bir iftiradan ibarettir" dedi.

Musa, "Hamas, Mısır'ın ulusal güvenliğinin sağlanması konusunda Mısır güvenlik birimleri adına konuşan kişilerden daha istekli" ifadesini kullandı.

Mısır Ordu Sözcüsü Ahmed Muhammed Ali bugün düzenlediği basın toplantısında, Sina'da üzerlerinde Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzettin el-Kassam Tugayları'na ait sembollerin bulunduğu silahlar ve el bombalarının ele geçirildiğini öne sürmüştü. Sözcü, Hamas'tan Mısır ile Gazze arasındaki sınır güvenliğinin sağlanması konusunda daha çok çaba harcamasını istemişti.

MISIR ORDUSU'NUN İDDİALARI

Mısır Ordu Sözcüsü Ahmed Muhammed Ali, Sina Yarımadası'nda düzenlenen operasyonlar sırasında, üzerinde Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın sembolü bulunan silahların ele geçirildiğini iddia etmişti.

Ali, düzenlediği basın toplantısında, Mısır ordusunun son haftalarda Sina Yarımadası'nın Gazze sınırındaki bölgelerde "silahlı grupları" grupları hedef alan operasyonlarına ilişkin bilgi vermiş, "Sina'da, üzerinde İzzeddin Kassam Tugayları'nın sembolü bulunan silahlar ele geçirildi" diye konuşmuştu.

Mısır-Gazze sınır bölgelerinde bazı evlerin altında tüneller tespit edildiğini söyleyen Ali, ülkenin milli güvenliği için doğrudan tehdit oluşturan bu evlerin, sahiplerine bedelleri ödenmek kaydıyla tahliye edileceğini kaydetmişti.

Ali, Gazze'yi yönetimi altında bulunduran Hamas'a da, Mısır sınırının korunması için daha fazla gayret göstermesi çağrısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2013, 17:44
banner53
YORUM EKLE

banner39