Honduras’ta ortalık karıştı, ölü ve yaralılar var

Honduras'ta Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez'in istifasının istendiği gösterilerde ölü ve yaralılar var.

Latin Amerika 21.06.2019, 11:18
Honduras’ta ortalık karıştı, ölü ve yaralılar var

Orta Amerika ülkesi Honduras'ta Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez'in hükümetine karşı öğretmen ve doktorların daha iyi eğitim ve halk sağlığı sistemi talepleriyle Mayıs ayında başlayan protestolar sürüyor. Hernandez'in istifasının istendiği gösterilerde en az iki kişi hayatını kaybetti, 20'den fazla kişi de yaralandı.

Kamu Bakanlığının Hukuk Tıp Birimi sözcüsü İsis Alvarado, adli tıpa şimdiye kadar iki cesedin getirildiğini, ölenlerin isimlerinin Luis Enrique Maldonado Vsquez (24) ve Erick Francisco Peralta Mendoza (37) olarak belirlendiğini doğruladı.

ÖLÜ VE YARALI SAYISI TAHMİN EDİLENİN ÜZERİNDE

Yerel basında, başkent Tegucigalpa'nın bazı bölgelerinde sokakları kapatan ve dükkanları yağmalayan kişilere asker ve polisin ayrı ayrı düzenlediği operasyonlarda gerçek mermilerin kullanıldığı, ölü ile yaralı sayısının tahminlerin çok üzerinde olduğu öne sürüldü.

POLİS BAZI BÖLGELERİ TAHLİYE ETTİ

Polis raporlarına göre başkentin dışında San Pedro Sula, La Ceiba ve Choluteca gibi şehirlerde yollar yanan lastiklerle kapatıldı. Taş ve sopalarla bekleyen protestocuların polis ve askerlere saldırmaya hazır oldukları iddia etildi. Hem polisin hem de askerin operasyon yapmak için emir bekledikleri bildirildi. Bazı bölgelerde ise protestocular polis tarafından tahliye edildi. Ancak yeniden toplanan protestocular yolları araç geçişine kapattı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?