Honduras'taki devlet başkanı seçimi

Seçime hile karıştırıldığı iddiaları üzerine muhalefet, seçimin tekrarını istedi

Honduras'taki devlet başkanı seçimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Amerika ülkesi Honduras'ta, geçen hafta sonu yapılan devlet başkanı seçimine hile karıştırıldığı iddiaları üzerine başlayan protestoların ardından muhalefet, seçimlerin yeniden yapılması çağrısında bulundu.

Muhalif aday Salvador Nasralla, Associated Press'e yaptığı açıklamada, "Honduras'ın içinde bulunduğu krizin çözülmesi amacıyla devlet başkanlığı seçiminin tekrarlanmasını talep ettim." dedi.

Yeni seçimin, "yerel değil uluslararası bir seçim kurulu gözetiminde yapılması gerektiğini çünkü oylamanın güvenilirliğinin garanti altına alınması için yeterli koşulların oluşmadığını" söyleyen Nasralla, hükümetten ne yanıt aldığına ilişkin soruya, "Yanıt vermediler, vereceklerini de sanmıyorum." cevabını verdi.

Emniyet güçlerince dün yapılan açıklamada, muhalif aday Nasralla'nın desteklendiği bir gösteri sırasında iki araç içinden silahlı kişilerce ateş açılması sonucu 19 yaşındaki bir gencin yaşamını yitirdiği, olayda bir kişinin de ağır yaralandığı ancak kendisinin nerede olduğunun bilinmediği ve bu kişinin de öldüğünün tahmin edildiği belirtilmişti. Açıklamada, "Saldırganların polis olup olmadığını hala bilmiyoruz. Olay etraflıca soruşturuluyor." ifadesi kullanılmış ancak görgü tanıkları ateş edenlerin polis olduğunu iddia etmişti.

Emniyet Sözcüsü Jair Meza başkent Tegucigalpa'da ve San Pedro Sula kentinde düzenlenen protestolar sırasında bazı mağazaların yağmalanması olaylarına karışan 300'den fazla kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

Meza, göstericilerin lastik ve moloz yakarak bazı yolları trafiğe kapattığını ve polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 12 kişinin yaralandığını belirtmişti.

Ülkede, muhalif aday Nasralla'nın seçimi yüzde 5 farkla önde götürdüğü ancak aynı gün teknik bir arızadan dolayı oy sayımının birkaç saatliğine durduğunun açıklanması üzerine protestolar başlamıştı. Daha sonra iktidardaki Ulusal Partinin adayı mevcut Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez'in göreve yeniden seçildiğini açıklaması, seçimlerde hile yapıldığı iddialarına yol açmıştı.

Hernandez dün yaptığı açıklamada, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini söylemişti.

Seçimden bu yana oyların yüzde 95'inin sayıldığı ifade edilmiş, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı David Matamoros, oy sayımı tamamlanıncaya kadar oy oranlarıyla ilgili resmi açıklama yapılmayacağını belirtmişti.

Honduras’ta, 2013'te yapılan devlet başkanı seçiminde Juan Orlando Hernandez oyların yaklaşık yüzde 36,5'ini alarak seçimi kazanmış, muhalefetin adayı Xiomara Castro ise hile yapıldığını iddia ederek sonucu tanımayacağını açıklamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 11:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35