banner39

Kolombiya liderinden barış süreci övgüsü

Kolombiya lideri Santos, barış anlaşmasının ardından FARC mensuplarının silahlarını BM'ye teslim edecek olmasıyla ilgili, "Bu, dünyanın hayranlıkla ve alkışlayarak seyrettiği sıra dışı bir durum." dedi

Latin Amerika 29.01.2017, 13:47 29.01.2017, 13:47
Kolombiya liderinden barış süreci övgüsü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ülkesinin, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile imzaladığı barış anlaşmasına ilişkin "Kim FARC mensuplarının, omuzlarındaki silahları Birleşmiş Milletlere teslim etmek için, belirlediğimiz alanlara doğru yürüdüğünü hayal edebilirdi ki? Bu, dünyanın hayranlıkla ve alkışlayarak seyrettiği sıra dışı bir durum." dedi.

Santos, Cali kentinde barış anlaşmasındaki uygulamaların değerlendirildiği Valiler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, FARC'ın silah bırakma sürecinin başlaması için örgüt üyelerinin en geç 31 Ocak'a kadar belirlenen alanlarda toplanacağını söyledi.

FARC mensuplarının, silahlarını bırakmak üzere belirlenen 26 farklı toplanma bölgesine hareketinin sürdüğüne değinen Santos, "Kim FARC mensuplarının, omuzlarındaki silahları Birleşmiş Milletlere teslim etmek için belirlediğimiz alanlara doğru yürüdüğünü hayal edebilirdi ki? Bu dünyanın hayranlıkla ve alkışlayarak seyrettiği sıra dışı bir durum." diye konuştu.

Santos, hala inşası devam eden bazı toplanma alanlarına ilişkin olarak da "Bazı bölgelerin coğrafi olarak ne kadar ulaşılamaz olduğunu hayal bile edemezsiniz." ifadesini kullandı.

FARC lideri Rodrigo Londono da geçen hafta bu konuda, "Hükümet, gerekli altyapı çalışmalarını yapmazsa örgüt üyelerinin bu bölgelere varış tarihini gözden geçirmek gerekir." açıklamasında bulunmuştu.

Ülkede 2 Ekim 2016'da hükümet ile FARC arasında imzalanan barış anlaşması halk oylamasına götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının oy kullandığı referandumda yüzde 50,24 "hayır" yanıtı çıkmıştı.

Küba'nın başkenti Havana'da yeniden masaya oturan tarafların uzun görüşmelerin ardından 12 Kasım 2016'da vardığı yeni barış anlaşması, 24 Kasım 2016'da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono tarafından imzalanmıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da yarım yüzyıldan fazla süren iç savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?