banner15

Kolombiya'da Santos yeniden cumhurbaşkanı

Kolombiya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazanan Cumhurbaşkanı Santos, bir dönem daha ülkeyi yönetme hakkı elde etti

Kolombiya'da Santos yeniden cumhurbaşkanı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kolombiya’da dün yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu, Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos kazandı.

Rakibi Demokratik Merkez Partisi adayı Oscar İvan Zuluaga’yı yüzde 6’lık bir oy farkıyla geride bırakan Sosyal Birlik Ulusal Partisi’nin adayı Santos, ülkeyi 4 yıllık bir süre için daha yönetecek.

Katılım oranının yüzde 48 olduğu seçimde, Santos’un partisi oyların yüzde 50,92’sini alırken, Zuluaga’nın partisinin oylarıysa ise yüzde 45,03’te kaldı.

Siyasi gözlemciler, 25 Mayıs’ta yapılan birinci tur seçimde yüzde 40’lık katılım oranının ikinci turda artış göstererek yüzde 48’e çıktığına dikkati çekti. Seçimin ilk turunda yüzde 50’lik barajı aşamamasına karşın en çok oyu alan aday olan Zuluaga’nın, ikinci turda Santos tarafından geçilmesi de seçimin diğer bir ilginç sonucu olarak ortaya çıktı.

Seçimin ikinci turunu 900 bin oy farkla kazanan Santos, halka hitaben yaptığı zafer konuşmasında, Kolombiya halkının korkuyu ümide çevirmek için oy kullandığını söyledi. Santos, “Bunlar farklı seçimlerdi. Söz konusu olan bir isim veya bir aday değildi çünkü benim politikalarıma katılmayanlar da harekete geçti ve barış ümidiyle biraraya geldi. Bu, onlarca yıldan beri süren şiddet nedeniyle hırpalanmış durumdaki bölgelerimizi yeniden inşa etme ve herkesin ortak ümit ve barış arayışıyla tek vücut olma anıdır” dedi.

Juan Manuel Santos, 7 Ağustos’ta düzenlenecek yemin töreninin ardından cumhurbaşkanlığı görevini bir dönem için daha sürdürecek.

Kolombiya’yı 2018’e kadar yönetecek olan Santos’un yeniden seçilme ümitlerini Kolombiya Devrimci Güçleri (FARC) süren barış görüşmelerine bağladığını belirten siyasi gözlemciler, Santos'un yakın bir zaman içinde de Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) militanlarına görüşme teklifinde bulunduğuna işaret ediyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) raporlarına göre, FARC ve ELN militanlarıyla Kolombiya hükümeti arasında 1958’den beri süren ihtilaf, şimdiye kadar 220 bin kişinin hayatına malolurken, 5 milyon kişi de yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı.

Colombia Politics adlı haber portalının direktörü Kevin Howlett, seçimlere ilişkin yaptığı değerlendirmede, siyasi ittifaklar ve farklı partiler arasındaki koalisyonların, Santos’un ikinci turda elde ettiği galibiyette önemli rol oynadığını söyledi. 

Santos’un birinci turda kaybettiği başkent Bogota’da ikinci turu kazanmasının bunun bir işareti olduğunu belirten Howlett, “Bu, Santos ile başta Bogota olmak üzere ittifak yapan, iki milyon oya sahip Clara Lopez’in başkanlığındaki Kolombiya’daki sol kanat için önemli bir başarıdır” dedi.

Howlett, Santos’un Bogota Belediye Başkanı Gustavo Petro ile yaptığı ittifakın da seçimi kazanmasında bir rol oynamış olabileceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 12:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48