banner39

Kolombiya'da yeni barış anlaşması bugün

Kolombiya hükümeti ile FARC'ın üzerinde uzlaştığı yeni barış anlaşması bugün imzalanıyor

Latin Amerika 23.11.2016, 16:29 24.11.2016, 12:23
Kolombiya'da yeni barış anlaşması bugün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kolombiya hükümeti ile Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) üzerinde uzlaştığı yeni barış anlaşması başkent Bogoto’da bugün imzalanacak. Anlaşma bu kez referanduma götürülmeyecek.

Euronews'de yer alan habere göre, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ulusa sesleniş konuşmasında, barış anlaşmasının Kongre’de ele alınıp oylanmasının en uygun yol olduğunu söyledi: “Her türlü öneri ve alternatifleri dinledikten ve FARC’la uzlaştıktan sonra bu yeni anlaşmayı onaylamanın en uygun ve meşru yolunun ülkenin Kongresi’nden geçtiği ortada. Orada ülkedeki tüm görüşler ve siyasi seçenekler temsil ediliyor.”

'HAYIR' CEPHESİNDEN SEÇMENLERİNE SİVİL İTAATSİZLİK ÇAĞRISI

İlk anlaşmaya karşı çıkan eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin başını çektiği “hayır” cephesi ise hükümetle yapılan toplantıdan sonra yeni anlaşma karşısında seçmenlerine sivil itaatsizlik çağrısı yaptı: “Burada önemli olan hükümetin dokunulmazlığı ve uyuşturucu kaçakçılığını kabullenmemesi.”

Yeni anlaşmada ‘özel mülkiyet hakları’ ve suç içeren eylemlere katılmış militanların durumuna ilişkin bazı değişiklikler yapıldığı belirtildi.

Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da FARC ile hükümet arasında 52 yıllık iç savaşı sona erdirmek için imzalanan ilk barış anlaşması 2 Ekim’de düzenlenen referandumda reddedilmişti.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?