Kriz komitesi kuruldu! Patagonya ormanları 20 gündür yanıyor

Arjantin’in güneyindeki Patagonya bölgesinde 20 gündür etkili olan orman yangınları, kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yangına müdahale çalışmalarını koordine etmek için "kriz komitesi" kuruldu.

Latin Amerika 29.12.2021, 14:37 29.12.2021, 14:42
Kriz komitesi kuruldu! Patagonya ormanları 20 gündür yanıyor

Arjantin ulusal haber ajansı Telam’a göre, 200’den fazla itfaiye yetkilisinin Nahuel Huapi Ulusal Parkı, Alumine ve Andean Comarca’daki yangınları kontrol altına almak için çalışmalarını sürdürüyor.

Yetkililer, yangının Patagonya’da yaklaşık 4 bin hektarlık alanı yok ettiğini belirtirken bugüne kadar yangın nedeniyle can kaybı ve tahliye yaşanmadığını açıkladı.

"Yerli çam ve araucaria iğne yapraklı ormanlar yok oldu"

Belediye başkanlığından yapılan açıklamada, uydu verilerine göre, Neuquen Eyaleti'nin batısında ve Cordillera bölgesinde bulunan Alumine'de, alevlerin yerli çam ve araucaria iğne yapraklı ormanlarını yok ettiği bilgisi paylaşıldı.

Neuquen Çevre ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Jorge Lara, bölgede kuvvetli rüzgar beklendiği için itfaiye ekiplerinin yangınlara en aktif şekilde müdahale etmeye odaklanacağını söyledi.

Kriz komitesi kuruldu

Lara, Rio Negro gazetesine yaptığı açıklamada, "Bugün her şeyle savaşmak zorundayız çünkü yarın rüzgar artacak ve rüzgar yönü sürekli değiştiği için ne yöne eseceği bilinmiyor.” ifadesini kullandı.

Yangına müdahale çalışmalarını koordine etmek için "kriz komitesi" kurulduğu duyuruldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?