Küba anneden bebeğe HİV geçişini durdurdu

Dünyada her yıl 1,4 milyon HIV virüslü kadının anne olduğu gözönüne alındığında, anneden bebeğe AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsünün geçmesini engellemeyi başaran Küba'lı doktorlara Dünya sağlık Örgütü'nden tebrik geldi

Küba anneden bebeğe HİV geçişini durdurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü, Küba'nın anneden bebeğe AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsünün geçmesini engellemeyi başardığını duyurdu.

Örgütün genel direktörü Margaret Chan, "Virüs geçişini engellemek mümkün olan en büyük kamusal sağlık başarılarından birisidir" dedi. Chan, bunun HIV'e ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı savaşta büyük bir zafer olduğunu da belirterek, AIDS'in olmadığı bir nesle doğru atılan adımın çok büyük olduğunu söyledi.

Bunun dünyada bir ilk olduğu söylenirken, her yıl 1,4 milyon HIV virüslü kadının anne olduğu belirtiliyor. Bebeklerin doğumda ya da emzirme sırasında HIV virüsünü kapabileceği bilinirken, Küba'nın geliştirdiği ilaçla virüsün bulaşma riskinin yüzde 1'in altına indiği bildiriliyor. Küba'nın benzer şekilde frengi virüsünü de engellediği söyleniyor. 

Birleşmiş Milletler AIDS kuruluşu UNAIDS'in yöneticilerinden Michel Sidibe de bu başarıyı kutlayarak, Küba'nın zaferinin AIDS'i bitirmenin mümkün olduğunu gösterdiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 10:04
banner53
YORUM EKLE

banner39