banner39

Latin Amerika'da 120 milyon Afrika kökenli var

Latin Amerika'da çoğunlupu kırsal alanda birçok haktan mahrum olarak yaşayan 120 milyon Afrika kökenli yaşıyor

Latin Amerika 12.08.2013, 08:56 12.08.2013, 08:56
Latin Amerika'da 120 milyon Afrika kökenli var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Latin Amerika ve Karayipler Ekonomi Komisyonu'nun (ECLAC) raporuna göre, Latin Amerika'da 120 milyon Afrika kökenli yaşıyor.

BM'ye üye 36 ülkenin oluşturduğu ECLAC'ın son raporunda, çoğunluğu kırsal kesimde yaşadığı belirtilen 120 milyon Afrika kökenlinin büyük bölümünün eğitim imkanlarına ulaşmada zorluk çektiği ifade edildi.

Araştırmada, ''Afro soyu''ndan gelenlerin çoğunun Brezilya'da yaşadığı, diğer önemli bir kısmının da Karayip Adaları'nda bulunduğu, bazı küçük adalardaki Afrika kökenlilerin, nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu kaydedildi.

Latin Amerika'daki yerli halk ve Afrika kökenlilerin, fırsat eşitsizlikleriyle karşı karşıya oldukları belirtilen raporda, refah açısından da diğer etnik grupların gerisinde kaldıkları ifade edildi.

ECLAC VE BM NÜFUS FONU'NUN MONTEVİDEO TOPLANTISI

Bu konunun, 12-15 Ağustos arasında ECLAC, BM Nüfus Fonu (UNFPA), STK ve kamu temsilcilerinin Uruguay'ın başkenti Montevideo'da yapacağı ''Latin Amerika ve Karayipler'de Nüfus ve Kalkınma Konferansı''nın birinci oturumunda ele alınması bekleniyor.

ECLAC'ın Uruguay devleti ve UNFPA ile ortaklaşa düzenlediği, 900'den fazla uluslararası yetkili ile sivil toplum kuruluşu temsilcisinin kayıt yaptırdığı Montevideo'daki konferansta, üreme sağlığı, cinsel şiddet, kadın hakları, HIV/AIDS ve cinsiyetle ilgili konulara ağırlık verilecek.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?