Maduro ABD mağduru oldu

ABD, Çin'e resmi bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlayan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun hava sahasını kullanmasına izin vermedi. Venezuela, ABD'nin tavrını "hakaret" olarak algıladı. Bolivya, Latin ülkelerini olağanüstü toplanmaya çağırdı.

Maduro ABD mağduru oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in davetlisi olarak bu ülkeye bir ziyaret gerçekleştirmek isteyen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD'nin engeline takıldı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Elias Jaua, Devlet Başkanı Maduro'nun bugün Çin'e yapmayı planladığı ziyaretin Porto Riko üzerinden ABD havasının kullanılarak yapılmasının düşünüldüğünü ancak ABD'nin hava sahasını kullanılmasını yasakladığını belirtti.

NTV'nin haberine göre Venezuela Dışişleri Bakanı Jaua, ABD hükümetinin ve havacılık yetkililerinin bu durumu düzeltmemesi halinde ülke olarak her türlü önlemi alma konusunda haklarının bulunduğunu söyledi.

ABD'nin söz konusu davranışını ülkesine bir hakaret olarak değerlendiren Venezuela Dışişleri Bakanı Jaua, Washington'u bir an önce bu hatasını düzeltmeye davet etti. Jaua, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Çin ziyaretinde herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini, alternatif yol güzergahları üzerinde çalıştıklarını söyledi.

'BÜYÜK DENSİZLİK'
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da, ABD'nin bu tutumunu "büyük bir densizlik" olarak nitelendirdi.

'BÜYÜKELÇİLERİ ÇEKELİM'

ABD'nin hava sahasını Maduro'ya kapatmasına bir tepki de Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'den geldi. Morales, 33 üyeli Latin Amerika ve Karayip Devletler Topluluğu CELAC'ı olağanüstü toplantıya çağırdı. Bolivya Devlet Başkanı Morales, ABD'nin Morales'e hava saharını kapatmaya devam etmesi halinde, Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin mevcut büyükelçilerini Washinton'dan çekmesi önerisinde bulundu.

MORALES'İN UÇAĞI İNDİRİLMİŞTİ

Venezuela'nın müttefiklerinden Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in uçağı Temmuz'da Moskova dönüşünde ABD'nin küresel çaptaki casusluk faaliyetlerini ifşa eden CIA VE NSA eski çalışanı Edward Snowden'in da bulunduğu endişesiyle Avusturya'nın başkenti Viyana'da 12 saat durdurulmuştu. Latin Amerika ülkeleri, bu olaydan ABD'yi sorumlu tutmuş ve tepki göstermişti.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 20:18
banner53
YORUM EKLE

banner39