banner39

banner35

Meksika'da 11 yeni destinasyon 'Büyülü kasabalar' listesine eklendi

Büyülü Kasabaların 'ekonominin direkleri' olması bekleniyor

Latin Amerika 02.12.2020, 11:33 02.12.2020, 14:21
Meksika'da 11 yeni destinasyon 'Büyülü kasabalar' listesine eklendi

Meksika Turizm Bakanlığı, 121 Pueblos Mágicos listesine 11 yeni destinasyon ekledi. Büyülü Kasabaların 'ekonominin direkleri' olması bekleniyor

Göl kenarındaki Ajijic, Jalisco ve Sisal'ın küçük limanı Yucatán, federal Turizm Bakanlığı tarafından 1 Aralık Salı günü açıklanan 11 yeni "Büyülü Kasaba" arasında yer alıyor.

Diğer dokuz yeni Pueblos Mágico , Isla Aguada, Campeche; Mani, Yucatán; Mexcaltitán, Nayarit; Paracho, Michoacán; Santa Catarina Juquila, Oaxaca; Santa Maria del Río, San Luis Potosí; Tetela de Ocampo, Puebla; Tonatico, Meksika eyaleti; ve Zempoala, Hidalgo.

11 destinasyon, uzun süredir Meksika'nın kıyı tatil beldelerine odaklanmış olan pazarlama çabalarını çeşitlendirmenin bir yolu olarak 2001'de başlayan bir turizm tanıtım programının parçası olan 121 mevcut Büyülü Kasaba'ya katılıyor.

• Guadalajara'nın güneyinde, Chapala Gölü kıyısında yer alan Ajijic, yaklaşık 10.000 kişilik bir nüfusa sahiptir ve bunların büyük bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'dan emekli göçmenlerden oluşmaktadır. Kasabada göl kenarında bir malecón veya gezinti yeri, bakımlı bir merkez meydan, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve diğer ilgi çekici yerlerin yanı sıra birkaç sanat galerisi vardır.

• Sisal, Meksika Körfezi kıyısındaki Mérida'nın yaklaşık 70 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır. Eskiden Yucatán'ın ana limanı, şimdi 2.000'den az nüfusu olan sakin bir sahil kasabasıdır. Kasabanın adı, bir zamanlar Yucatan limanından yurt dışına gönderilen sağlam bir lif üreten bir agav türü olan Sisal bitkisinden geliyor. Kasaba olan Sisal, yerel bir rehber eşliğinde gezilebilecek bir kale, iskele ve bol miktarda mangrovlara sahiptir.


Ajijic, Chapala Gölü kıyısında yer almaktadır.

• Komşu Campeche eyaletindeki bir takımadaların parçası olan Isla Aguada, Laguna de Términos gelgit lagünü ve Meksika Körfezi arasında, Ciudad del Carmen'in 40 kilometre kuzeydoğusunda yer almaktadır. En iyi bozulmamış plajlarıyla tanınan Isla Aguada, bol kuş yaşamına ve bir müzeye dönüştürülmüş asırlık bir deniz fenerine sahiptir.

• Yucatán'da Maní, Mérida'nın yaklaşık 90 kilometre güneyinde küçük bir şehirdir. Binlerce yıldır yerli Maya halkının yaşadığı, yeni basılan Pueblo Mágico'da 16. yüzyıldan kalma bir kilise ve manastır var. Yucatán Yarımadası'nın en etkileyici arkeolojik alanlarından biri olan Uxmal, batıya doğru bir saatten az bir mesafede yer almaktadır.

• Programın ilk yılında Pueblo Mágico olarak adlandırılan ancak 2009 yılında unvanını kaybeden Mexcaltitán bir kez daha büyülü. Laguna Grande de Mexcaltitán'da oval şekilli insan yapımı bir adada bulunan kasaba, özellikle kuş bakışı çekilen fotoğraflarda görüldüğünde görsel olarak çarpıcı.

Riviera Nayarit Kongre ve Ziyaretçiler Bürosu halkla ilişkiler müdürü Richard Zarkin, kısa süre önce Mexcaltitán hakkında şunları söyledi : "Bu güzel ada büyüleyici sakinliği, kiremit çatılı pitoresk evlerden oluşan bir mozaikten oluşan korunmuş mimarisi ve korunmuş yöresi ile tanınır. kültürü, etnik gelenekleri ve eşsiz Nayarit yemekleri, hepsi kendi ülkesindeki kültürel zenginliğin gerçek bir temsili. "

• Michoacán'ın başkenti Morelia'nın yaklaşık 120 kilometre batısında bulunan Paracho'nun gitar üretim merkezi, Pueblos Mágicos listesindeki altıncı yeni şehirdir. El yapımı gitarlar ve diğer telli enstrümanlar satan dükkanlarla dolu olan Paracho'nun yetenekli luthiers merkezi olarak şöhreti , Dead of the Dead'den ilham alan Disney-Pixar filmi Coco tarafından artırıldı çünkü orada eğitim alan bir zanaatkâr ana müziğin tasarımından sorumluydu. karakterlerin beyaz gitarı.

• Puerto Escondido'nun Oaxaca tatil beldesinin iç kesimlerinde, kilisesi ile tanınan yaklaşık 6.000 nüfuslu Santa Catarina Juquila yer alır. Santuario de Nuestra Señora Imaculada de Juquila (Juquila'nın Lekesiz Leydimizin Türbesi), Juquila bakiresinin yüzlerce yıldır saygı duyulan küçük bir heykeline ev sahipliği yapmaktadır. Sonuç olarak, kilise Katolik hacılar için popüler bir destinasyondur.


Maní, Yucatán'da 16. yüzyıl kilisesi ve manastırı.

• San Luis Potosís şehrinin güneyinde yer alan Santa María del Río, Bağımsızlık Günü'nde Meksikalı kadınlar tarafından yaygın olarak giyilen ipek rebozoları , eşarp benzeri giysileriyle ünlüdür . Rebozo satın alabileceğiniz pek çok yerin yanı sıra, Santa María tipik mutfağı ve güzel tarihi merkezi ile ziyaretçiler arasında popülerdir.

• Puebla'nın kuzey Sierra dağlarında, Büyülü Kasabalar listesine yeni eklenen Tetela de Ocampo var. Yeşil dağların çevrelediği Tetela, Chichimeca halkı tarafından İspanyolların şu anda Meksika olarak bilinen ülkeye gelişinden yaklaşık 300 yıl önce kuruldu. Kasaba, yerli geleneklerinin çoğunu koruyor ve parlak boyalı sarı bir kiliseyle çekici bir kolonyal çekirdeğe sahip. Başka bir Pueblo Mágico olan Zacatlán de las Manzanas'tan yaklaşık 65 kilometre uzaklıktaki Tetela'nın dışında şelaleler ve mağaralar var .

11 yeni büyülü kasabadan Tonatico ve Zempoala, Mexico City'den ulaşılması en kolay olanlardır. İlki, başkentin güneybatısında yaklaşık iki saatlik bir sürüş mesafesinde, ikincisi ise yaklaşık 1 1/2 saat kuzeydoğuda bulunuyor.

• Náhuatl'da "güneşin doğduğu yer" anlamına gelen Tonatico, doğal kaplıcalarıyla ünlü Ixtapan de la Sal'ın sadece birkaç kilometre güneyinde küçük ama güzel bir kolonyal şehirdir. Tonatico'nun sadece 10 kilometre güneyinde Las Grutas de la Estrella (Yıldız Mağaraları), ziyaretçilerin, diğer şeylerin yanı sıra, yerel halka göre bir sarayı, bir kartal ve bir insan eline benzeyenler de dahil olmak üzere birçok sarkıt ve dikiti hayranlıkla izleyebilecekleri yer.

• Zempoala en ünlü cazibe 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi Padre Tembleque, Kemeri de onun haciendas tanınır kasabasında, 16. yüzyıl manastır Orada da olduğu üretilmiş pulque bir maguey bitkisinin özünden yapılan kıvamlı hafif alkollü içecek. Bugün Zempoala'da bol miktarda pulque sunuluyor.

Sanal bir basın toplantısında yeni Büyülü Kasabaları duyuran Turizm Bakanı Miguel Torruco, kendilerinin ve mevcut olanların mevcut federal hükümetin altında “bölgesel ve ulusal ekonominin direkleri” olacaklarını söyledi.

Ayrıca, Pueblos Mágicos'un çoğu yerel ziyaretçilere bağlı olan iç turizmin, devam eden koronavirüs salgını ortasında turizmin toparlanmasının "itici gücü" olacağını söyledi.

Mexico News Daily

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?