banner39

Meksika'da 22 kişiye yargısız infaz

İnsan Hakları Komisyonu, federal polisin geçen yıl bastığı bir çiftlikte kartel üyesi olduğu düşünülen 22 kişilik bir grubu öldürdüğünü açıkladı.

Latin Amerika 19.08.2016, 12:52 19.08.2016, 13:02
Meksika'da 22 kişiye yargısız infaz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hakları Komisyonu, federal polisin geçen yıl bastığı bir çiftlikte kartel üyesi olduğu düşünülen 22 kişilik bir grubu öldürdüğünü duyurdu. Meksika Ulusal Güvenlik Komisyonu üyesi Sales polisin, silahlarını meşru müdafaa amacıyla kullandığını savundu.

Meksika polisi, ülkenin batısındaki Michoacan eyaletindeki bir çiftlikte çete üyesi olduğu sanılan 22 kişiyi infaz etti.

Meksika Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (CNDH) Başkanı Luis Raul Gonzalez, düzenlediği basın toplantısında, federal polisin, 22 Mayıs 2015'te Tanhuato'daki bir çiftliğe düzenlediği operasyonda, Jalisco New Generation kartelinin üyesi olduğu düşünülen 22 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

Gonzalez, soruşturma ekibinin, federal polisin operasyon sırasında iki kişiye işkence yaptığına dair deliller topladığını belirterek, operasyondan sonra yedi kişinin cesetlerinin ve silahların başka bir yere götürüldüğünü söyledi.

Luis Raul Gonzalez'e göre, soruşturma federal polisin işlediği ciddi insan hakları ihlallerine işaret ediyor.

Meksika Ulusal Güvenlik Komisyonu üyesi Renato Sales ise polisin, silahlarını meşru müdafaa amacıyla kullandığını savundu.

Meksika'nın eski Devlet Başkanı Felipe Calderon'un 2007 yılında ülkedeki uyuşturucu kartellerine karşı başlattığı savaşta, polis ve askerin zaman zaman insan hakları ihlalleri ve cinayet suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığı biliniyor.

Michoacan eyaletindeki çiftlikte federal polisle Jalisco New Generation kartelinin üyeleri olduğu belirtilen kişiler arasında çıkan ve üç saat süren silahlı çatışmada biri polis memuru 43 kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?