banner15

Meksika'da binlerce öğretmen görevden atılacak

Meksika'daki eğitim protestolarına katılan binlerce öğretmenin işine son verilecek

Meksika'da binlerce öğretmen görevden atılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Meksika Eğitim Bakanlığı, ülkenin güneyindeki Oaxaca ve Guerrero eyaletlerindeki eğitim protestolarına katılan bin 255 öğretmen ve eğitim çalışanını görevden alacağını açıkladı.

Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Oaxaca ve Guerrero eyaletlerindeki gösterilere katılan, yol ve okul kapatan bin 255 öğretmen ve eğitim görevlisinin işine son verileceği belirtildi.

Açıklamada, çoğunluğu protestoların merkezi olan Oaxaca eyaletinden binlerce öğretmenin 4 gün derse katılmadıkları için işten çıkarılacakları kaydedildi.

Michoacan ve Chiapas eyaletlerinde de benzer önlemler alınabileceği ifade ediliyor.

Meksika'da eğitim reformunu protesto amacıyla mayıs ayında greve giden öğretmenler ülkenin güney eyaletlerinde gösterilere başlamıştı. Okulların halen yüzde 30'unun kapalı olduğu Oaxaca eyaletinde, Öğretmenler Sendikası (CNTE) ana yolları kapatmış, özel araçların geçişine izin verirken ticari kamyonların geçişini engellemişti.

Ülkedeki iş çevreleri, haftalardır devam eden protestoların milyonlarca dolar kayba neden olduğunu belirtiyor.

Devlet Başkanı Pena Nieto'nun 2013'te hayata geçirdiği tartışmalı eğitim reformu kapsamında öğretmenlerin değerlendirme sınavına girmesi gerekiyor. Buna göre, üç kez değerlendirme sınavını geçemeyen öğretmenlerin işlerine son verilmesi öngörülüyor.

Eğitim Bakanı Aurelio Nuno Mayer ise mart ayında sınava girmeyen 3 bin 360 öğretmenin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 12:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48