banner39

Meksikalılar sorularına cevabı İslam'da buluyor

İslam'ı seçen Meksikalılar'ın sayısı her geçen gün artarken bu seçimde Kuran'da veya sünnette "her soruna bir cevap olması" en önemli nedenlerden biri olarak gösteriliyor

Latin Amerika 14.02.2014, 10:09 14.02.2014, 10:09
Meksikalılar sorularına cevabı İslam'da buluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Neredeyse beş asırdır Katolik inancı Meksika'da egemen din.. 1970 yılında, Katolikler Meksika'nın nüfusunun 96,7 'sını oluşturuyordu. 2010 yılına gelindiğinde bu sayının yüzde 82,7 düştüğü açıklandı. Bu değişimde Hristiyanlığın diğer mezhepleri Evanjelikler, Protestanlar ile Yehova Şahitleri yer tutuyor. Ancak dönüşümde İslam'da manevi kurtuluşu arayan Meksikalılar'ın payı da büyük. Yapılan araştırmalar 2030 yılında bugün 111 bin civarında gösterilen Müslüman sayısının 126 bine yükseleceğini gösteriyor.

Meksikalılar Katolik Kilisesi'ni terk etmesinin sebeblerini araştıranlara göre ilk sırada Allah'ı "Trinity kavramı" yani "Baba, Oğul ve Kutsal Ruh" olarak anlatan Katolik inancı yer alıyor. İslam'daki tek yaratıcı inancı bir çok insan için seçimlerinde önemli.. Son on yılda Vatikan'ı sarsan çocuk tacizlerine duyulan öfke de nedenler arasında gösteriliyor. Bazıları ise İslam'ı daha iyi anlama çabasında..

Katolik bir ailede doğan ve büyüyen 23 yaşındaki Martha Alamilla, kilisenin bazı ilkelerini sorgulamaya başladığı dönemde aldığı cevapları tatmin edici bulmadığını anlatıyor. "Allah'ın varlığına dair aklımda hiç şüphe yoktu" diyen Endüstriyel Robot mühendisi Alamilla, cevapları kilise dışında aramaya başladığında İslam'la tanıştı. İslam hakkındaki "orijinal algısının" terör ve zulüm olduğunu söyleyen Meksikalı genç kadın, Kur'an okuyan Müslümanlarla tanıştığı bir buluşmada "tüm sorularını cevaplayan bir inanç sistemi keşfetti."

"Her şey mantıklı" diyen Alamilla Kuran'da veya sünnette yaşadığınız her soruna bir cevap olduğuna dikkat çekiyor.

Altı ay boyunca İslam'ı inceledikten sonra, Müslüman olmaya karar vere Alamilla, "tanıştım her Müslüman harika biri. Öyle doğdukları için değil, inançları onları öyle yaptığı için" ifadesini kullandı. Öte yandan Alamilla ailesine müslüman olduğunu söylemek için beklediğini, "iyi bir yönde değiştiğini eylemleri ile kanıtlamak istediğini" de belirtti.

Onun gibi uzun bir yolculuktan ve farklı dinleri tecrübe ettikten sonra huzuru ve kafasındaki sorulara cevapları İslam'da bulan Leslie Camarillo ise Katolik inancıyla ilgili sıkıntısını "ikiyüzlülük" olarak açıkladı. Özellikle "üç Allah" anlayışından duyduğu rahatsızlığın büyük olduğunu belirten Camarillo, "kendime tüm sorulara cevap veren bir din bulduğumda, onu kabul edeceğime söz verdim" dedi.

Meksikalı profesör Camila Pastor de Maria y Campos, İslam'ın eşitlikçi mesajının da İslam'ı seçenler için önemli olduğunu vurgularken, daha çok kadınların bu büyük değişimi yaşadığı, "çünkü onların daha fazla soru ve şüphe ile arayışa yöneldiği" ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?