banner15

Müslüman olan Mayaların bayram savinci

Meksika’nın yerli halklarından Mayalar'dan Müslüman olan 500 kişi için Ramazan bayramı çok farklıtydı.

Müslüman olan Mayaların bayram savinci

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Derin geçmişe sahip olan ve Amerikan uygarlıklarından biri olarak kabul edilen Mayalar'dan yaklaşık 500 kişi İslam dinini seçerek Müslüman oldu.

El Cezire'nin haberine göre, Mayalar, Ramazan Bayramı'nı baharatla hazırlanan yöresel yiyecekler yiyerek ve bayramlaşarak eda etti.

MAYALI MÜSLÜMANLAR'DAN ZAPATİSTA ULUSAL KURTULUŞ ORDUSU'NA DESTEK

Bayram namazı da kılan Mayalı Müslümanlar, Meksika'nın en yoksul eyaletlerinden Chiapas'ta yerleşik silahlı devrimci bir grup olan , Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu (EZLN)'nu da destekleme kararı aldılar.

Meksika'nın kenar mahallelerinden birinde gözden uzak çamurdan bir cami faaliyetine devam ediyor.

Meksika'nın güneyinde bulunan Chiapas bölgesindeki camide bölgede yaşayan sayıları yaklaşık 500'ü bulan Müslüman yerliler ibadet ediyor.

Salvador Lopes bu camide ibadet eden Müslümanlardan sadece biri... Lopes, Chiapas bölgesindeki mevcut yoksulluğa dikkat çekiyor ve az sayıdaki Müslümanların kendi çabaları ile çamurdan cami inşa ettiklerini dile getiriyor.

Geleneksel yollarda tedavi yollarının kendisine öğretildiğini belirten Lopes; bu bölgede farklı inançların bulunduğunu söyledi.

İSPANYOL MÜSLÜMANLARIN ETKİSİ

Lopes, kardeşlerinden birinin, daha sonra annesinin ve çocuklarından birinin hayatını kaybetmesi üzerine kiliseye giderek dua etme yolunu seçti. Ancak Lopes, daha sonra kendi kendine "ben iyi dua edemiyorum; çünkü yakınların teker teker ölüyor," diyerek inancını sorgulama yolunu seçti.

Lopes daha sonraki yıllarda İspanyol Müslümanlar ile tanıştı ve İslam dininin farklı özelliklerini öğrenmeye başladı.

Kur'an okumaya başlayan Lopes; kutsal kitaptaki ilginç detayların kendisini etkilediğini ifade etti.

70'LERDE EVANJELİST MİSYONERLER FAAİLİYET GÖSTERDİ

1970'li yıllarda Evanjelist misyonerlerin faaliyet göstermeye başladığı Chiapas'ta Müslüman olanların sayısı artıyor.

ZAPATİSTALAR KİMDİR?

Meksika'nın en yoksul eyaletlerinden Chiapas'ta yerleşik silahlı devrimci bir grup olan Zapatristalar adını Meksika Devrimi'nin (1910-1920) lideri olan Emiliano Zapata'dan alır. Kendilerini Zapata'nın ideolojik mirasçıları ve emperyalizme karşı beş yüz yıldır süren yerli direnişin vârisleri olarak görürler.

Yaşadıkları toprakları hükümetten bağımsız ve kendi özerk bölgeleri olarak görürler. "Topraklar halkındır" şiarındadırlar ve "Halk emreder hükümet uygular" derler.

En önemli sloganları "Artık Yeter" manasındaki Ya Basta! (Enough is Enough) ve "Adalet! Özgürlük!Demokrasi!"dir. Kendilerine destek bulabilmek için interneti, uydu teknolojilerini kullanırlar.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 12:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
emre
emre - 8 yıl Önce

ramazan bayramı yapamazlar

emre salağı
emre salağı - 8 yıl Önce

mayaların soyu tükenmemiş

banner39

banner36

banner37

banner35