Nikaragua hükümetine insan hakları ihlali suçlaması

Amerikalar Arası İnsan Hakları Komisyonu, Nikaragua'da nisan ayında patlak veren ve 76 kişinin öldüğünü, 900 kişinin de yaralandığı gösterilerde aşırı güç kullanan hükümetin insan hakları ihlalinde bulunduğunu açıkladı.

Nikaragua hükümetine insan hakları ihlali suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nikaragua'ya gelen Amerikalar Arası İnsan Hakları Komisyonu müfettişlerinin ilk gözlemlerinin, Devlet Başkanı Daniel Ortega hükümetinin gösteriler sırasında insan haklarını ihlal ettiğini ortaya koyduğu belirtildi.

İnsan Hakları Komisyonunun ifade özgürlüğü raportörü Edison Lanzas, gösterilerde 76 kişinin öldüğü, yaklaşık 900 kişinin yaralandığı bilgisinin hükümet tarafından da doğrulandığını kaydetti.

Komisyondan yapılan açıklamada, müfettişlerin kurbanlar ve görgü tanıkları ile görüştüğü, hastaneleri ve cezaevlerini ziyaret ettiği, video görüntülerini izlediğine dikkat çekilerek, şiddet eylemlerinin soruşturulması ve sorumluların tespit edilmesi için uluslararası bir yapının oluşturulması tavsiyesinde bulunuldu.

438 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Açıklamada, gösterilerde 438 kişinin gözaltına alındığının tespit edildiği, basına sansür, keyfi gözaltı ve işkence kanıtlarının elde edildiği, hastanelerin yaralı göstericilerin ölüm nedenini sıklıkla belgelemediğinin gözlendiği, çok sayıda göstericinin tepkiyle karşılaşma veya tıbbi yardım alamama endişesiyle devlet hastanelerine gitmediği ifade edildi.

Bu arada Nikaragua'da toplumun çeşitli kesimlerinden temsilcilerin, sosyal güvenlik sisteminde değişiklik talebiyle yapılan gösterilerle ortaya çıkan gerilimi gidermek için hükümetle diyalog görüşmeleri yürüttüğü belirtildi.

Görüşmelere katılan anayasa hukukçusu Azalea Solis, Associated Press'e yaptığı açıklamada, grupların, insan hakları komisyonunun tavsiyelerini izleyecek bir panel kurulması konusunda hemfikir olduğunu, hükümetin komisyonunun bulgularını kabul ettiğini dile getirdi.

ORTEGA HÜKÜMETİNDEN KONUYLA  İLGİLİ AÇIKLAMA YOK

Nikaragua'da kararnameyle kabul edilen sosyal güvenlik reformları çerçevesinde işçiler ile çalışanların emeklilik katkı paylarını arttıran ve yardım ödeneğinde kesinti öngören yasal düzenleme hayata geçirilmişti. Bunun üzerine işçi ve emeklilerin başlattığı gösteriler, Ortega iktidarında Nikaragua'da en fazla can kaybının yaşandığı iç karışıklık olarak gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER