banner39

Panama Kanalı skandalı büyüyor

Kanal yönetimi ile projeyi üstlenen konsorsiyum arasında ek masraflar nedeniyle sorun yaşanıyor

Latin Amerika 10.01.2014, 15:41 10.01.2014, 15:41
Panama Kanalı skandalı büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Panama Kanalı Yönetimi, Atlas Okyanusu'nu Büyük Okyanus'a bağlayan kanalın genişletilmesi için sürdürülen çalışmalarda ortaya çıkan ek maliyetle ilgili sorunlara son vermek istediğini açıkladı.

Panama Hükümeti, kanalın yarım kalan genişletme çalışmalarını tamamlamak için B planını açıklandı. Buna göre, İspanyol Sacyr  firmasının yarıda bıraktığı işi bir başka inşaat firması tamamlayacak. Ayrıca proje başlamadan önce İspanya’nın taahhüt olarak yatırmış olduğu 150 milyon euroya da Panama hükümeti el koyacak. Diğer bir deyişle Sasir’in, Panama hükümetiyle yaşadığı anlaşmazlığın faturası İspanyolların cebinden çıkacak.

Bilindiği üzere İspanya, Sacyr’in projeyi tamamlayacağına dair 150 milyon euroluk taahhütte bulunmuş ve proje tamamlanmadığı takdirde bu paranın tazminat olarak ödenmesini kabul etmişti.

Panama Kanalında yürütülen genişletme projesi ocak ayı başında konsorsiyumun isteği ile askıya alınmıştı.

Konsorsiyum projenin artan maliyetler yüzünden şimdilik durdurulduğu açıklanmıştı. İtalyan, Belçika, Panama ve İspanyol firmalarından oluşan konsorsiyum açıklama yaparak projenin maliyetinde yüzde 50 oranında artış olduğunu söylemiş ve Panama hükümetinden 1 milyar 200 milyon euroluk ek kaynak istemişti.

Hatırlanacağı üzere Wikileaks’in yayınladığı bazı belgeler, bu projenin gerçekleşmesinin imkânsız olduğunu iddia ediyordu.

İhaleye giren bir Amerikan firması ABD büyükelçiliğine bir rapor yazmış ve olacakları aşağı yukarı tahmin etmişti. Raporda “İspanyol firması Sacyr  oldukça düşük bir teklif sunarak ihaleyi kazandı. Ancak bu bütçeyle ilk betonu dökmeleri bile mümkün değil. Konsorsiyum proje devam ederken fiyat arttırma yoluna gidecek” deniyordu.

Sacyr Vallehermoso'nun yanı sıra İtalya'nın Impregilo, Belçika'nın Jan De Nul ve Panama'nın Constructora Urbana şirketlerinden oluşan konsorsiyum, çimento yapımında kullanılan malzemelerin kalitesiyle ilgili beklenmedik sorunların maliyeti artırdığını, bunun da kanal yönetimi'nin inşaatın başlamasından önce gerekli etüt çalışmalarını yapmamasından kaynaklandığını ileri sürüyor.

Kanal yönetimi ise konsorsiyumun inşaatı yarıda bırakma tehdidiyle 1,6 milyar doları bulan ek masrafları kendilerine ödetmeye çalıştığını savunuyor.

2007 yılında başlayan proje kapsamında yaklaşık 80 kilometre uzunluğundaki kanalın kapasitesinin 3 katına çıkarılması hedefleniyor. 5,2 milyar dolara mal olması beklenen projenin Haziran 2015'te tamamlanması öngörülüyor.

Kanal yönetimi, daha önce yaptığı açıklamada projenin yüzde 75'inin tamamlandığını kaydetmişti.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?