Papa Latin Amerika yollarında

Meksika, Papa'nın özellikle, bazılarının kendilerini Katolik ilan ettikleri uyuşturucu kaçakçılarını kınamak için sarf edeceği sözleri bekliyor.

Papa Latin Amerika yollarında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katolik ruhani lider Papa 16. Benediktus, ilk kez gideceği Latin Amerika'da 6 gün sürecek Meksika ve Küba ziyareti için yolculuğuna başladı. 

Roma'nın Fiumicino havaalanından uzun yolculuğuna 85. doğumgününe bir ay kala çıkan 16. Benediktus, kalabalık bir heyetle, Meksika'nın Silao, Leon ve Guanajuato şehirlerinin ardından Küba'nın Santiago ve Havana kentlerini kısa süre içinde ziyaret edecek ve önemli mesajlar verecek.

İtalyan havayollarına ait Alitalia uçağıyla yola çıkan Papa'ya, Vatikan'ın iki numaralı ismi Kardinal Tarcisio Bertone ve "Dışişleri Bakanı" Monsenyör Dominique Mamberti'nin aralarında bulunduğu çok sayıda dinadamı, korumalar ve özel doktorunun yanı sıra 79 gazeteci eşlik ediyor.

Uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede 5 yılda 50 bin kişinin öldüğü Meksika, Papa'nın özellikle, bazılarının kendilerini Katolik ilan ettikleri uyuşturucu kaçakçılarını kınamak için sarf edeceği sözleri bekliyor.

11,2 milyon nüfusun sadece yüzde 10'unun kendisini Katolik gördüğü Küba'da da 16. Benediktus'u hassas bir ziyaret bekliyor. Papa 2. Jean Paul'ün 1998'deki ziyaretinden beri Katolik Kilisesi'nin komünist Raul Castro hükümetinin başlıca muhatabı olduğu Küba'da Papa 16. Benediktus, rejimi ve sürgündekilerin teşkilatlarını üzecek açıklamalardan kaçınarak, siyasi liberalleşmenin sürdürülmesi ve inananlara daha fazla hak verilmesi çağrısında bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 13:26
banner53
YORUM EKLE

banner39