banner39

Paraguay Devlet Başkanı görevden alındı

Paraguay Meclisi 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların ardından Devlet Başkanı Fernando Lugo'yu görevden aldı

Latin Amerika 23.06.2012, 10:50 23.06.2012, 10:56
Paraguay Devlet Başkanı görevden alındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paraguay'da Senato, geçen hafta topraksız çiftçilerle polisler arasında çıkan ve 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların ardından Devlet Başkanı Fernando Lugo'yu görevden aldı.

Hürriyet'in haberine göre, yaklaşık beş saat süren oturumun ardından yapılan oylamada 39 senatör, görevini kötüye kullanmakla suçlanan Lugo'nun azledilmesi için oy kullandı. 4 senatör "Hayır" oyu kullanırken 2 senatör oylamaya katılmadı.

Lugo, Senato'nun kararını açıklamasının ardından "Devlet Başkanı olarak sizlere veda ediyorum. Senato'nun kararı, demokrasimize ağır bir darbe vurmuştur" dedi.

Lugo'nun görevden alınmasının ardından devlet başkanına destek verenler, kararı protesto etmek için gösteri düzenledi. Senato binasına yürümek isteyen göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Devlet Başkanı Yardımcısı Federico Franco, Lugo'nun yerine atandı.

Franco, Lugo'nun görev süresinin sona ereceği Ağustos 2013'e kadar devlet başkanlığı görevini yürütecek.

Senato'nun kararı, diğer Latin ülkeleri tarafından da sert bir dille eleştirildi.

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Lugo'nun yerine atanan "yasadışı ve meşru olmayan" yönetimi tanımayacaklarını açıkladı.

Eski bir Katolik piskopos olarak görev yapan Lugo, 2008 yılındaki seçimleri yoksullara yardım etmek ve 87 bin topraksız aileye toprak vermek için çalışacağını vaat ederek devlet başkanı seçilmişti. Lugo'nun oyların yüzde 41'ini kazandığı seçim, Colorado Partisi'nin ülkedeki 81 yıllık iktidarına son vermişti.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?