Petrobras'dan çalınan paralar iade edilecek

Siyasetçi, bürokrat ve iş adamlarından elde edilen Petrobras'a ait 272 milyon dolarlık çalıntı varlık, şirket hesaplarına iade edilecek

Petrobras'dan çalınan paralar iade edilecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Brezilya'da savcılık, devlet petrol şirketi Petrobras ile ilgi yolsuzluk soruşturmasında şirketin uğradığı zararın bir kısmının telafi edileceğini açıkladı.

Savcılıktan yapılan açıklamada, "Araba Yıkama Operasyonu" adı verilen soruşturma kapsamında savcılıkla işbirliği yapmayı kabul eden siyasetçi, bürokrat ve iş adamlarından elde edilen 272 milyon dolarlık çalıntı varlığın şirket hesaplarına iade edileceği belirtildi.

Savcılar, soruşturma kapsamındaki yolsuzluk ve usulsüz işlemler nedeniyle şirketin 2 milyar dolar kayba uğradığını tahmin ediyor.

Savcılığın 2014'te başlattığı soruşturma, Petrobras içindeki rüşvet ve yolsuzluk çarkını ortaya çıkarmıştı. O dönemde büyük maddi kayıplar yaşayan yabancı yatırımcılar, Petrobras'ın iyi yönetim ve yüksek karlılığı garanti ettiğini iddia ederek şirketin o zamanki yönetimi tarafından kandırıldıkları gerekçesiyle ABD'de dava açmıştı.

YORUM EKLE

banner33

banner37