banner15

Petrobras üst yöneticisi havlu attı

Devlete bağlı petrol şirketi Petrobras'ın üst yöneticisi, hükümetin petrol fiyatları konusunda izleyeceği politikaya yardımcı olamayacağını söyleyerek istifa etti

Petrobras üst yöneticisi havlu attı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya'da artan dizel yakıt fiyatlarını protesto etmek için kamyon sürücülerinin ve petrol işçilerinin yaptıkları grevin sona ermesinin ardından devlete bağlı petrol şirketi Petrobras'ın üst yöneticisi (CEO) istifa etti.

Yüksek dizel yakıt fiyatlarını protesto etmek için 10 gün boyunca grev yapan kamyon sürücüleri, kapattıkları yollardan araçlarını çekerek grevi sonlandırdı. Kamyon sürücülerine destek için greve başlayan petrol işçileri de grevi sonlandırdıklarını duyurdu.

Petrobras'ın Üst Yöneticisi Pedro Parente ise görevinden istifa ettiğini duyurdu. Parente, "hükümetin petrol fiyatları konusunda izleyeceği politikada ilerlemesine yardımcı olamayacağını düşünmesinden dolayı" istifa kararı aldığını açıkladı.

Ülkede yakıt ve gıda kıtlığına neden olan grevin, başladığı 21 Mayıs'tan bu yana yaklaşık 3 milyar dolar zarara yol açtığı tahmin ediliyor.

Petrobras'ın, 23 Mayıs'ta dizel yakıt fiyatlarında 15 günlüğüne yüzde 10 indirim yaptığını açıklamasına rağmen kamyoncular, bunun bir anlaşmayı temsil etmediğini belirterek grevi sonlandırmamıştı.

Ülkede dizel yakıt fiyatlarına 2016 yılından bu yana yaklaşık iki kat zam geldi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2018, 11:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48