Şili'de bir haftada 300 deprem

Şili'de 16 Mart'ta meydana gelen depremden sonra bir hafta içerisinde 300'den fazla deprem kaydedildi

Şili'de bir haftada 300 deprem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Amerika ülkelerinden Şili'nin kuzeyinde geçen haftadan bu yana 300'den fazla deprem kaydedildiğini bildirildi. 

Yetkililer, 16 Mart'ta meydana gelen ve yaklaşık 100 bin kişinin geçici bir süre için tahliye edilmesine yol açan 6,7 büyüklüğündeki depremin ardından sismik faaliyetlerin aralıksız devam ettiğini açıkladı. 

Santiago Üniversitesi Sismoloji Merkezi Müdür Yardımcısı Mario Pardo, "Olağandışı bir durum ile karşı karşıyayız. Sürekli deprem ve artçı sarsıntılar oluyor. Bu anormal durumun, yaklaşan bir felaketin habercisi olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.  

Geçen haftaki depremin merkez üssünün yakınlarında yer alan Iquique kentinde dün de yaklaşık 20 deprem kaydedildiği öğrenildi. 

Pasifik Deprem Kuşağı'nda yer alan Şili'de 1877 yılındaki meydana gelen 8,3 büyüklüğündeki depremin ardından 24 metre yükseklikte dev dalgalar oluşmuş, tsunami sadece Şili ve Peru'yu değil okyanusun karşı kıyısındaki Japonya'da da hasara neden olmuştu. 

Şimdiye kadar ölçülen en büyük deprem de 1960 yılında Şili'de meydana gelmişti. 9,5 büyüklüğündeki depremde 5 binden fazla kişi ölmüştü. 

2010'da meydana gelen 8,8 büyüklüğündeki deprem ile ardından oluşan tsunamide 700'den fazla kişi ölmüş, 220 bin ev kullanılamaz hale gelmişti. Deprem sonucu ortaya çıkan enerjinin, Dünya'nın dönüş ekseninde değişikliğe neden olarak gün uzunluğunu 1,26 mikro saniye kısalttığı belirlenmişti.  

Şili'nin kuzeyinde meydana gelecek yıkıcı bir depremin, ülke ekonomisine de büyük zarar vermesinden endişe ediliyor. Dünyanın en büyük bakır üreticisi olan Şili'de madenlerin büyük bir kısmı, ülkenin kuzeyinde yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 10:04
banner53
YORUM EKLE

banner39