banner39

Su zengini Brezilya'da kuraklık tehlikesi

Dünyanın en zengin su kaynaklarına sahip olan ülkelerinden Brezilya, ender raslanan günlerden geçiyor. Ülkenin önemli kentleri susuzlukla karşı karşıya

Latin Amerika 18.02.2015, 17:15 18.02.2015, 17:34
Su zengini Brezilya'da kuraklık tehlikesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya kuraklık tehdidiyle karşı karşıya. Dünyanın en zengin su kaynaklarına sahip ülkelerinden biri olan Brezilya'nın susuzluk sorunu yaşaması nadir rastlanan bir durum olarak değerlendirilse de ülke insanları su kesintileriyle uğraşmaya çalışıyor. 

Suyun Suudi Arabistan'ı olarak ifade edilen Brezilya, dünyanın en zengin su kaynakları ve akarsularına sahip. Ancak, ülkede son 50 yılın en büyük kuraklığının yaşandığı bu yıl nehirlerin önemli bir bölümü kurudu. Kuraklığın başlıca sebeplerinin arasında su kaynaklarının kirletilmesi, ormanların yok edilmesi gibi nedenler de bulunuyor. 

Dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Sao Paulo'da son günlerde sık sık su kesintileri yaşanıyor. Kuraklığın, Brezilya'nın güneydoğusunda daha etkili olduğu kaydediliyor. Sao Paulo'daki yerel yönetim kente su sağlamaya devam edebilmek için, sadece haftada iki gün su verilebileceğini belirtiyor. 

Ancak son günlerde sızan bazı bilgilere göre, kent yönetimi kapalı kapılar ardında daha acı reçeteleri dile getiriyor. Bu toplantıların birinde gizlice kaydedilen bir konuşma Sao Paulo'daki yerel basın tarafından yayınlandı. Bu toplantı sırasında söz alan Sao Paulo su idaresi yetkililerinden Paulo Massato kent halkına Sao Paulo'yu terk etmeleri yönünde çağrı yapmayı teklif ediyor. Yetkili, kentin barajlarında yeterince su olmadığını ve insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamayacaklarını dile getiriyor. 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?