banner39

Venezuela ABD ajanını tutukladı

Venezuela'da seçim sonrası çıkan gösterilere destek verdiği belirtilen Timothy Hallet Tracy ismindeki ABD vatandaşı yakalandı

Latin Amerika 26.04.2013, 14:55 26.04.2013, 15:10
Venezuela ABD ajanını tutukladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Venezuela'da seçimlerinin ardından çıkan protestolara mali destek sağladığı ileri sürülen bir ABD vatandaşı tutuklandı.

İçişleri Bakanı General Miguel Rodriguez yaptığı açıklamada, 35 yaşındaki Timothy Hallet Tracy ismindeki kişinin yabancı istihbarat birimlerinde çalıştığını belirtti.

ABD'nin Michigan Eyaleti'nden olan Tracy'nin amacının ülkeyi sivil bir savaşa sürüklemek olduğu belirtildi.

Venezuela meclisi son olarak seçimlerin ardından ülkede yaşanan şiddet olayları ile ilgili bir soruşturma başlatılması kararı aldı. 

Öte yandan Venezuela'da 14 Nisan'da yapılan devlet başkanlığı seçimleri adaylarından Henrique Capriles'in, oyların eksiksiz bir şekilde denetlenmesini istediği bildirildi.

Capriles, düzenlediği basın toplantısında, seçim komisyonundan seçmenlerin imza ve parmak izi kayıtlarının ekibine verilmesine müsaade edilmesini talep ettiğini belirterek, "Oyların eksiksiz bir şekilde denetlenmesini istedik. Bizimle dalga geçilmesine izin vermeyeceğiz. Kusurlu bir denetlemeyi kabul etmeyeceğiz" dedi.

Eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölmeden önce yetkilerinin bir kısmını devrettiği ve kendisine bir şey olursa yerine geçmesini vasiyet ettiği Maduro, 14 Nisan'da yapılan seçimde oyların yüzde 50,7'sini alarak devlet başkanı seçilmiş, seçimi 234 bin 935 oy farkla kaybeden Capriles ise "oylarının çalındığını" ileri sürüp sonuçlara itiraz etmişti.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?