banner39

Venezuela Chavez'in kaldırdığı petrol dosyalarını yeniden açtı

Hiper enflasyonun getirdiği ekonomik çöküşe ve hızla düşen petrol üretimine çare bulmaya çalışan Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun, 2013 yılında ölen Chavez'in enerji sektöründe devleti güçlendirmeyi hedefleyen politikalarından geri adım attığı iddia edildi

Latin Amerika 11.09.2018, 18:37
Venezuela Chavez'in kaldırdığı petrol dosyalarını yeniden açtı

Venezuela'nın en az yedi petrol sahasını, üretimi artırmaları için deneyimsiz bazı petrol şirketlerine devreden sözleşmeler imzaladığı bildiriliyor.

Reuters'ın iki kaynağa ve resmi bir iç yazışma belgesine dayandırdığı habere göre sözleşmeler, sosyalist lider Hugo Chavez tarafından yıllar önce iptal edilen türden.

Haberin iddiasına göre, bu gelişme, hiper enflasyonun getirdiği ekonomik çöküşe ve hızla düşen petrol üretimine çare bulmaya çalışan Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun, 2013 yılında ölen Chavez'in enerji sektöründe devleti güçlendirmeyi hedefleyen politikalarından geri adım attığını gösteriyor.

Ancak bu planın önünde önemli engeller var. Çünkü seçilen şirketlerin pek çoğu petrol sahası işletme konusunda deneyim sahibi değil. Tanınmış şirketler ise, ABD'nin Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Venezuela'ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ülkenin kamu petrol şirketi PDVSA ile işbirliğine gidemiyorlar.

Hükümet, yedi şirketin yardımıyla üretimin artırılması için bir plan hazırlandığını ana hatlarıyla Ağustos ayında açıklamıştı. Ancak şirketlerin PDVSA ile imzaladıkları anlaşmaların ayrıntıları bilinmiyor.

Reuters'in gördüğü bir kontrat taslağına göre, PDVSA petrol sahalarının kontrolünü altı yıl boyunca şirketlere devredecek, karşılığında da şirketler üretimi artırmayı, gereken yatırım için finansman ve ekipman sağlamayı taahhüt edecek.

Adlarının açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Maduro'nun açıkladığı kontratların, bu taslak esasına göre düzenlendiğini söylediler.

Söz konusu şirketler, Venezuela hükümeti ile aralarında nihai bir anlaşma imzalandığından söz etmediler. Şirketler gibi PDVSA da bu konuda bir yorum yapmayı kabul etmedi.

PDVSA Başkanı Manuel Quevedo 28 Ağustos'ta yapılan açıklama sırasında plana göre 430 milyon dolar yatırım ve günde 641,000 varil üretim artışı öngörüldüğünü söylemişti.

Anlaşmalarda adı geçen petrol sahalarının ikisi, İtalyan Eni ve Fransız Total'e ait. Kontrat imzalayan şirketlerden Venezuela kökenli olan beş şirket petrol hizmetlerinde faaliyet gösteren ancak saha işletmesinde bilinen deneyimi olmayan şirketler. Diğer ikisi ise Panama ve Çin şirketi.

Kontrat taslağı, 1990'lı yıllarda "işletme anlaşması" adı verilen kontratlara benziyor. Bu kontratlarda PDVSA petrol üretimini şirketlere veriyor ve üretilen ham petrol miktarına göre para ödüyordu.

Petrol sektöründe devleti güçlendirmek isteyen Chavez ise 1998'de iktidara geldiğinde bu anlaşmaların petrol sektöründe "örtülü bir özelleştirme" olduğunu söylemiş ve devletin eline yeterli petrol geliri bırakmadığı gerekçesiyle kontratları bozmuştu.

Petrol fiyatlarında 10 yıl süren yüksek seyir sırasında PDVSA'nın elinde büyük nakit birikimi oldu ancak bu kamu kurumu gelirlerinin çoğunu Chavez'in popülaritesini artıran sosyal refah projelerine akıttığı için üretim sürekli düştü.

Daha sonra petrol fiyatlarının 2014'te büyük düşüşe geçmesiyle baş gösteren ekonomik krizde milyonlarca insan açlıkla karşı karşıya kalmış ve petrol mühendisleriyle petrol işçileri ülkeyi terk etmişlerdi.

Maduro, birden fazla yaptırım getiren Washington'un desteklediği muhaliflerin açtığı bir "ekonomik savaşın" hedefi olduğunu söylüyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?