banner15

Venezüela, Kolombiya sınırını kapattı

Vebnezüela, nakit kaçakçılığına karşı Kolombiya sınırını kapatırken altı yeni banknot dolaşıma girecek...

Venezüela, Kolombiya sınırını kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ekonomik krizle mücadele eden Venezüela, nakit kaçakçılığının önüne geçmek amacıyla Kolombiya sınırını 72 saatliğine kapattığını açıkladı.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, televizyondan yayınlanan halka sesleniş konuşmasında, sınırdaki Kolombiya'nın Cucuta kentinde mafyanın konvertibl para (yasal engel olmadan dövize çevrilebilen para) karşılığı bolivar banknotlarını alıp daha sonra bu banknotları yeniden Venezüella'ya sokarak hem büyük kazanç elde ettiğini hem de bolivarın değer kaybetmesine yol açtığını söyledi.

Önlem olarak Kolombiya sınırını 72 saatliğine kapatma talimatı verdiğini belirten Maduro, "Bu, Venezuela'ya karşı bir saldırıdır. Bu yüzden kaçınılmaz bir önlem olarak sınırı kapatma kararı aldık" dedi. Sınırın kapatılmasının bolivar, ülke ekonomisi ve halkı korumak için alınacak önlemlerden ilki olduğunu ifade eden Maduro, "Ülkemizi ve ekonomimizi yok etmeden önce mafyanın kökünü kazımamız gerek" diye konuştu.

VENEZÜELA'DA 6 YENİ BANKNOT DOLAŞIMA GİRECEK

Para birimindeki büyük değer kaybı nedeniyle 15 Aralık'tan itibaren 6 yeni banknotun dolaşıma gireceğini açıklayan Venezüella dün de Kolombiya sınırındaki kaçakçılıkla mücadele etmek amacıyla 2 ABD centi değerindeki 100 bolivarlık banknotların tedavülden kaldıracağını duyurmuştu.

Venezuela ile Kolombiya arasındaki sınır kapısı, daha önce de aynı nedenle kapatılmıştı. Ağustos ayında iki ülkenin, sınır kapısının yayalara kademeli olarak açılması konusunda anlaşmaya varmasının ardından binlerce Venezüellalı, ihtiyaçlarını karşılamak için Kolombiya'ya geçmişti.

Ekonomik krizin yaşandığı ve hükümet karşıtı gösterilerin düzenlendiği petrol zengini Venezuela'da halk, saatler süren elektrik kesintileri, ilaç ve temel gıda ürünlerinin eksikliği nedeniyle zorluk çekiyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, ülkede enflasyon oranının 2017'de 4 haneli rakamlara ulaşması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 12:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48