banner39

Venezuela sınır kapılarını açıyor

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Kolombiya sınırını açacaklarını duyurdu.

Latin Amerika 08.06.2019, 16:42 08.06.2019, 16:52
Venezuela sınır kapılarını açıyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dün 22 Şubat'tan bu yana kapalı olan Tachira eyaletindeki Kolombiya sınırının açılacağını duyurdu. Maduro, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "8 Haziran itibarıyla Tachira eyaletindeki Kolombiya sınırımızın açılmasını emrettim. Biz, bağımsızlığımızı ve kendi kaderimizi tayin etme hakkımızı sağlam bir şekilde koruyan bir milletiz." ifadelerini kullandı.

Venezuela hükümeti Şubat ayından beri kapalı olan Kolombiya sınırının açılmasına karar verdi. 

Venezuela, Şubat ayından beri kapalı olan Kolombiya sınırını yeniden açma kararı aldı. Venezuela Devlet Başkan Nicolas Maduro sosyal medya hesabından, "Egemenliğimizi tam anlamıyla yerine getirirken, 8 Haziran Cumartesi gününden başlayarak Tachira Eyaletinde, Kolombiya ile sınır geçişlerinin açılmasını emrettim" mesajını yayımladı.

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez de, "Venezuela'daki Bolivarcı Hükümet, Venezuela ve Kolombiya halkına güvenli sınır geçişleri için tam güvence veriyor" dedi.

Maduro hükümeti, Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido liderliğindeki muhalefetin 23 Şubat'ta ABD'nin Venezuela'ya gönderdiği "insani yardımları" ülkeye sokma girişiminden bir gün önce ülkesinin Kolombiya ile olan sınırını kapatma kararı almıştı.

Sınırı kapatma kararına Kolombiya'nın "ciddi ve yasa dışı tehditleri" sebep gösterilmişti.

Bu arada, Venezuela'nın Tachira eyaletinde, ülkeyi Kolombiya ile bağlayan Francisco de Paula Santander Köprüsü, Simon Bolivar Köprüsü ve Las Tienditas Köprüsü olmak üzere 3 uluslararası köprü bulunuyor.

Kaynak:Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?