banner39

Venezuela'da gösteriler yayılıyor

Gösteriler başkent Caracas dışındaki kentlere sıçradı. Muhalif liderin tutulduğu askeri hapishane çevresinde de protestolar yapılıyor

Latin Amerika 21.02.2014, 16:27 21.02.2014, 16:27
Venezuela'da gösteriler yayılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela’da 12 Şubat’ta başlayan hükümet karşıtı gösteriler başkent Caracas dışındaki kentlere yayıldı.

Başkent Caracas'ta polis ve göstericiler arasında günlerdir şiddetini arttırarak devam eden protestolar San Cristobal, Valencia ve birçok kente sıçradı.

Başkent Caracas'ta muhalefetin güçlü olduğu Chacao bölgesinde çatışmaların devam ettiğini belirten muhalif Bölge Belediye Başkanı, bölge hastanesine 9'u plastik mermi ile olmak üzere 15 yaralanın götürüldüğünü, bir gencin gözünü kaybettiğini söyledi.

CNN, protestoların düzenlendiği kentlerin savaş alanına döndüğünü, birçok iş yerinin kapalı olduğunu belirtiliyor. 

 Protestolar, tutuklanan muhalefet lideri Leopoldo Lopez'ın bulunduğu başkentin güneyindeki Ramo Verde askeri hapishanesinin çevresinde de yapılıyor.

Halkı şiddet olaylarına kışkırttığı gerekçesiyle gözaltına alınan Lopez'in tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.

Lopez hakkındaki ''terörizm ve cinayet'' suçlamalarını düşüren Savcı Juan Carlos Gutierrez ise muhalif liderin ''kundakçılık ve komplo'' iddialarından suçlu bulunması halinde 10 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini kaydetti.

Yetkililer, sadece geçen hafta 200 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

Venezuela'da eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in yaşamını yitirmesinin ardından 15 Nisan 2013'te yapılan seçimde iktidara gelen Nicolas Maduro, uyguladığı politikalar, yüksek enflasyon ve artan şiddet olayları nedeniyle eleştiriliyor.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?