banner39

Venezuela'da halk sokağa döküldü

Hükümet karşıtları, Caracas Belediye Başkanı Ledezma'nın gözaltına alınmasından sonra sokaklara döküldü

Latin Amerika 21.02.2015, 10:57 21.02.2015, 10:57
Venezuela'da halk sokağa döküldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela'da Caracas Belediye Başkanı Antonio Ledezma'nın, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu darbeyle devirmeye çalıştığı gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından ülkede hükümet karşıtları sokaklara döküldü.

Maduro'yu en sert eleştirenlerden biri olan 56 yaşındaki başkent Caracas'ın Belediye Başkanı Ledezma'nın, ofisine kamuflaj kıyafetleri giyen silahlı bir birim tarafından düzenlenen baskınla gözaltına alınmasından bir gün sonra yüzlerce muhalif protesto gösterisi düzenledi. Muhalifler, Ledezma'nın gözaltına alınma biçimini "adam kaçırma" olarak nitelendirdi.

Gözaltı süreci, güvenlik kameraları tarafından kaydedilmişti. Darbeye teşebbüsten suçlu bulunması halinde 8 ila 16 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olan Antonio Ledezma, dün hükümet karşıtı önemli isimlerin de tutulduğu Caracas'ın dışındaki askeri cezaevine nakledildi.

Ledezma'nın gözaltına alınmasına neden olan süreci, Caracas Belediye Başkanı'nın diğer iki muhalifle kaleme aldığı ve geçici yönetim çağrısında bulunulan kamuya açık mektubun başlattığı sanılıyor. Maduro, hükümet karşıtı bir gazetede yayımlanan mektubun gizli darbe planına yeşil ışık yaktığını söylemişti. Venezuela Devlet Başkanı, ayrıca gelecek hafta ABD Büyükelçiliği'nin bu plana müdahil olduğunu gösteren video ve ses kayıtlarını sunacağını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Venezuela hükümetinin, ABD’nin darbe senaryolarına karıştığı ve Venezuela'yı istikrarsızlaştırmaya çalıştığı iddialarının temelsiz ve yanlış" olduğunu bildirmişti.

Devlet Başkanı Maduro, Haziran 2013'te göreve gelmesinden bu yana kendisine karşı çok sayıda suikast ve darbe girişiminde bulunulduğunu iddia etti. Maduro'ya halk desteği ocak ayında yüzde 22 oranındaydı. Bu, ekonomik krizin yaşandığı Venezuela'da 16 yıldır iktidarda olan sosyalist yönetime verilen en düşük destek oldu. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?