banner39

Venezuela'da kan aktı: 7 ölü

Venezuela'da seçim sonrası gösterilerde kan aktı. Devlet başkanlığı seçiminin ardından çıkan olaylarda 7 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

Latin Amerika 17.04.2013, 01:04 17.04.2013, 07:14
Venezuela'da kan aktı: 7 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Venezuela'da geçen pazar yapılan ve Geçici Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun zaferiyle sonuçlanan devlet başkanlığı seçiminin ardından çıkan olaylarda 7 kişinin öldüğü bildirildi.

Savcı Luisa Ortega, muhalif lider Henrique Capriles'in seçim sonuçlarına itiraz etmesi ve oylar yeniden sayılmadığı sürece Maduro'nun zaferini kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından düzenlenen gösterilerde 7 kişinin öldüğünü, 61 kişinin yaralandığını söyledi.

Seçim Konseyi'nin Maduro'yu seçimin galibi ilan etmesinin ardından sokaklara dökülen binlerce öğrenci ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı.

Maduro yanlıları ile Capriles destekçileri arasında da arbede yaşandığı belirtildi.

Başkent Caracas'ta yoğun güvenlik önlemleri alınırken, çevre kentlerden başkente güvenlik gücü takviyesi yapılıyor.

ABD'Yİ SORUMLU TUTTU

Nicolas Maduro, pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçiminin ardından çıkan şiddet olaylarından ABD'yi sorumlu tuttu.

Maduro, ABD'nin Caracas Büyükelçiliği'nin şiddet olaylarının arkasındaki neo-Nazi gruplarına maddi destek sağladığını söyledi.

Nicolas Maduro, şiddet olaylarında 7 kişinin yaşamını yitirmesinden, seçim sonuçlarına itiraz eden ve oyların yeniden sayılmasını isteyen muhalefet lideri Henrique Capriles'in sorumlu olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Capriles'in oyların yeniden sayılması talebi yerine getirilmeden, Venezuela'daki devlet başkanlığı seçimi sonuçlarını geçerli kabul etmeyeceğini belirtmişti.

GÖSTERİ YASAĞI

Maduro, yarın başkent Caracas'ta yapılması planlanan protesto gösterilerine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Devlet başkanlığı seçimini kaybeden Henrique Capriles'i "darbe düzenlemeye çalışmakla" suçlayan Maduro, gösteriler sırasında yaşamını yitirenlerin "faşist kalabalık" tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Bu arada seçimi kaybeden Henrique Capriles, oyların yeniden sayılmasını engellemek için hükümetin "şiddete başvurma emri" verdiğini iddia etti.

Eski Devlet başkanı Hugo Chavez'in ölmeden önce yetkilerinin bir kısmını devrettiği ve kendisine bir şey olursa yerine geçmesini vasiyet ettiği Maduro, pazar günü yapılan seçimde oyların yüzde 50,7'sini alarak devlet başkanı seçilmişti.

Seçimi, 234 bin 935 oy farkla kaybeden Capriles ise sonuçlarına itiraz etmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?