banner15

Venezuela'da kriz halkı vuruyor

Ekonomik krizin giderek derinleştiği Venezuela'da halkın büyük kısmı zor bir süreç yaşıyor. Özellikle çocukların günde sadece bir öğün yemek yediği belirtilirken, petrol zengini ülkede enflasyon oranı yüzde 480'i aşmış durumda.

Venezuela'da kriz halkı vuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela'da uzun süredir devam eden ekonomik krizin boyutları derinleşmeye devam ediyor. Petrol zengini ülkede halkın zor günler geçirdiği ve günde sadece bir öğün yemek yiyebildikleri belirtiliyor.

Daily Telegraph'ta yer alan habere göre, ülkedeki çocukların yarısının gıda sıkıntısı nedeniyle öğün atlamak zorunda kaldığı ve bunun da birçoğunun okula gidememesi anlamına geldiği söyleniyor.

Bazı devlet okullarında çocukların açlıktan bayıldığı, erkek çocuklarının para kazanmak için okulu bırakarak küçük yaşta çalışmaya başladığı belirtiliyor. Açlığın ülkedeki hemen herkesi etkilediği ifade edilirken, futbolcuların beslenemedikleri için bazı maçların da iptal edildiği vurgulanıyor.

Dünyanın petrol rezervi açısından en zengin ülkesi olan Venezuela'da halkın açlıkla mücadelesi devam ederken, ülkenin bu çıkmaza nasıl girdiği ve içinde bulunduğu durum şöyle:

Eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in 2013'te vefatının ardından ülkenin büyüme hızı yavaşladı. 2006 ve 2007 yıllarında sırasıyla yüzde 9,9 ve yüzde 8,8 büyüyen ülke ekonomisi, sonraki yıllarda bu seviyelere yaklaşamadı.

2015 yılında Venezuela ekonomisi yüzde 5.7 oranında daraldı. Ekonomik daralma bu yıl da yükselerek devam etti.

Ekonomisini petrol ihracatına dayandırmış olan Venezuela'daki bu daralmanın sokaklara yansıması çok acı oldu.

Ülkede yaşanan elektrik kesintileri 18 saati buluyor.

Çoğu kasabaya hiç su verilmiyor.

Yeni doğan bebeklerin ölüm oranı hızla yükseliyor.

Ekonomik krizden bir çıkış yolu arayan Venezuela halkı darbe çağrılarıyla çalkalanırken, Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden fabrika patronlarını sorumlu tuttu. Maduro, burjuvazi tarafından fabrikalarda üretiminin bilinçli olarak durdurulduğunu ifade ederek, “Burjuvazi tarafından felce uğratılmış üretim kapasitelerine yeniden ulaşılabilmesi için” fabrikalara el konulması çağrısı yaptı.

Öte yandan Venezuela'da muhalif gruplar tarafından Maduro'ya karşı uluslararası müdahale çağrısı yapılıyor. Kolombiya eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe de cuma günü yaptığı açıklamada Venezuela'daki muhalifleri 'korumak' için uluslararası silahlı müdahale çağrısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 13:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35