banner39

Venezuela'da muhalefet seçim kararını verdi, Maduro tebrik etti

Muhalif lider Juan Guaido'nun başını çektiği Venezuela'daki muhalefet yerel ve bölgesel seçimlere katılma kararı aldı.

Latin Amerika 01.09.2021, 08:21 01.09.2021, 08:33
Venezuela'da muhalefet seçim kararını verdi, Maduro tebrik etti

Venezuela'da başını eski Ulusal Meclis (AN) Başkanı ve muhalif lider Juan Guaido'nun çektiği muhalefet, Kasım ayında yapılması beklenen bölgesel ve yerel seçimlere katılacağını duyurdu.

Basın toplantısı düzenleyen muhalefet temsilcileri, ülkenin içinde bulunduğu zor duruma işaret ederek, "21 Kasım 2021'de bölgesel ve yerel seçim sürecine katılacağımızı, ulusal ve uluslararası topluma duyuruyoruz." ifadesini kullandı.

Seçimlerin adil ve geleneksel olmayacağını savunan muhalefet, Venezuela halkının, değişim talep eden beklentilerinin önünde engeller olduğunu belirtti.

Toplantıya Demokratik Hareket (AD) lideri Henry Ramos Allup, Önce Adalet (PJ) lideri Tomas Guanipa olmak üzere çok sayıda muhalif parti temsilcileri katıldı.

Seçimlere ayrıca Venezuela'dan gizlice çıkarak 25 Ekim 2020'de İspanya'nın başkenti Madrid'e giden muhalif lider Leopoldo Lopez ve Guaido'nun bağlı olduğu Halk İradesi (Voluntad Popular) partisinin de katılması bekleniyor.

Maduro, muhalefetin kararını tebrik etti

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Muhalefet partilerinin seçimlere katılma duyurusu için alkış istiyorum, çünkü seçimlere katılmanın siyasi jesti alkışı hak ediyor." dedi.

Norveç'in ara buluculuğunda bir araya gelen Venezuela iktidar partisi ile muhalefet temsilcileri, diyalog sürecine 3-6 Eylül'de kaldıkları yerden devam etme kararı almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?