banner39

Venezuela'da muhalif lider gözaltında

Venezuela'da hükumet karşıtı gösteriler devam ediyor.Beyaz Saray, "Venezuela'daki şiddet olaylarından derin endişe duyuluyor" dedi.

Latin Amerika 19.02.2014, 10:47 19.02.2014, 11:06
Venezuela'da muhalif lider gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muhalefetin günlerdir sokaklarda olduğu Venezuela'da iktidara yönelik sert eleştirileriyle gündemden düşmeyen muhalefet lideri Leopoldo Lopez güvenlik güçleri tarafından göz altına alındı.

Lopez gözaltına alınmadan önce yaklaşık 5 bin kişilik kalabalığı seslenmiş ve hükumetin giderek otoriter bir hale büründüğünü belirtmişti.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu barışçıl şekilde protesto etmenin anayasal bir hak olduğunu ve inançlarını savunduğu için hapishaneye girmekten korkmadığını kaydeden Lopez, ''Venezuelanın uyanışı, hapishaneye gitmekten geçiyorsa buna değer'' demişti.

Venezuela'da eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölümünün ardından iktidara gelen Maduro, uyguladığı politikalar, yüksek enflasyon ve artan şiddet olayları nedeniyle eleştiriliyor.

Ülkede yaşanan son olaylar ise Maduro yönetiminin özel sektörün sattığıı ürünlere yüzde 30'dan fazla kâr koymasını yasaklamasının ardından başlamıştı. Olaylarda ikisi öğrenci üç kişi öldü, yaklaşık 25 kişi yaralandı.

Diplomatları kovulan ABD 'kaygılı'

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde bir soru üzerine, "Venezuela'daki şiddet olaylarından derin endişe duyuyoruz. Venezuela hükümetinin, orantısız ve şiddetin daha da tırmanması tehlikesini taşıyan biçimde, barışçıl protestocuları engellemek için hükümetle bağlantılı silahlı çeteler ve güvenlik güçlerini kullanmasından endişeliyiz" dedi.

Carney, Venezuelalı yetkililerin çok sayıda hükümet karşıtı protestocuyu tutukladığını ve gözaltına aldığını belirterek, "Hükümeti, onları derhal serbest bırakmaya ve Venezuela halkıyla anlamlı diyalog için gerekli olan siyasi ortamı sağlamaya çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

Venezuela'nın üç Amerikalı konsolosluk yetkilisini sınır dışı etme kararına ilişkin bir soru üzerine de Carney, Venezuela hükümetinin bu yönde kendilerine bildirimde bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Venezuela hükümetinin, ülkedeki olaylarda suçu ABD'ye ya da uluslararası camianın diğer üyelerine atarak, kendi yaptığı eylemlerden dikkatleri uzaklaştırma çabası içinegirdiğini daha önce birçok kez gördük. Bu çabalar, karşı karşıya olduğu vahim durumu ele almada Venezuela hükümetindeki ciddiyet eksikliğini yansıtıyor."

Amerikalı diplomatlara yönelik iddiaların "temelsiz ve yanlış" olduğunu kaydeden Carney, "Uzun zamandır söylediğimiz gibi, Venezuela'nın siyasi geleceğine Venezuela halkı karar verir. Venezuela hükümetini, gerçek manada anlamlı diyalog yoluyla halkının şikayetlerini doğrudan ele almak için çalışmaya çağırıyoruz. ABD, Venezuela halkıyla tarihi ve kültürel bağlarına değer veriyor ve onlarla ilişkilerimize olan bağlılığını sürdürüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?