banner39

banner35

Venezuela'da muhalif lidere hapis

Güney Amerika ülkesi Venezuela'da muhalif lider Leopoldo Lopez'e verilen 13 yıl 9 ay hapis cezası kesinleşti. Lopez, hükümet karşıtı gösteriler sırasında şiddeti teşvik etmekle suçlanıyor.

Latin Amerika 13.08.2016, 14:58 13.08.2016, 15:05
Venezuela'da muhalif lidere hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Amerika ülkesi Venezuela'da Muhalif lider Lepoldo Lopez'in avukatı Juan Carlos Gutierrez, Yüksek Mahkemenin, müvekkili hakkında verilen 13 yıl 9 ay hapis cezasını onadığını söyledi.

Gutierrez, 2014'deki hükümet karşıtı gösteriler sırasında şiddeti teşvik etmekle suçlanan ve Şubat 2014'ten bu yana askeri cezaevinde tutulan müvekkili hakkında verilen kararın onanmasını, demokratik bir ülkede hiçbir zaman olmaması gereken bir durum olarak niteleyerek "Bu, Venezuela adalet sistemindeki hukuk ve bağımsızlık eksikliğinin kullanımıdır." dedi.

BM'YE BAŞVURACAK

Muhalif Voluntad Partisi lideri Lopez'in özgürlüğüne kavuşması için hala bi̇r umutları olduğunu belirten Gutierrez, Birleşmiş Milletler'e (BM) başvurarak müvekkilinin temel haklarının sistematik olarak ihlal edildiğine dair kanıtları sunacaklarını açıkladı.

Ayrıca Gutierrez, uluslararası kamuoyunun Veneuzela'daki siyasi mahkumları serbest bırakılmasını talep etmesini istedi.

Gutierrez, ülkede hukukun üstünlüğünün yeniden inşa edilmesi ve Lopez başta olmak üzere siyasi mahkumların serbest bırakılmasının uluslararası toplumun baskısını bağlı olduğunu ifade etti.

Lopez, aldığı ceza nedeniyle ülkede 2019'da yapılacak başkanlık seçimlerinde yarışamayacak.

Venezuela'da muhalefetteki Voluntad Partisinin lideri Leopoldo Lopez, ülkede 2014 başında düzenlenen ve 43 kişinin hayatını kaybettiği hükümet karşıtı gösterilerin baş aktörü haline gelmişti. 18 Şubat 2014'te başkent Caracas'ta yetkililere teslim olan Lopez hakkındaki cinayet ve terörizm suçlamaları ise gözaltına alınmasından bir süre sonra düşürülmüştü.

Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Lopez'in yargılama süreci devam ederken, savunma mahkemeyi, tanıklarının dinlenmesine izin vermemekle suçluyor.

 

 

 

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?