Venezuela'da polis göstericilerin barikatlarını kaldırdı

Venezuela'da göstericilerin kalesi sayılan San Cristobal kentinde güvenlik güçleri idareyi ele geçirdi

Venezuela'da polis göstericilerin barikatlarını kaldırdı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Venezuela'nın güneybatısında Tachira eyaletinde yönetim karşıtı gösterilerin kalesi olan San Cristobal kentinde göstericilerin barikatlarının kaldırıldığı ve güvenlik güçlerinin idareyi ele aldığı bildirildi.

Venezuela Silahlı Kuvvetler Stratejik Operasyonel Gücü’nün komutanı General Vladimir Padrino Lopez, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, San Cristobal kentinde idarenin yeniden ele geçirildiğini, birçok bölgede "göstericilerin uyguladığı sokağa çıkma yasağının" kaldırıldığını söyledi.

Lopez, devletin halkın haklarını garanti altına aldığını, silahsız barışçıl gösterinin anayasal hak olduğunu, şiddete başvurulduğunda ise buna son vereceklerini bildirdi. General Lopez, barikatlar kaldırılırken kimsenin zarar görmediğini belirtirken, Tachira Valisi José Vielma Mora, barikatların kaldırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

El Universal gazetesi, pazar sabahı kente gelen 200 kişilik güvenlik timinin, çoğu öğrencilerden oluşan protestocuların kurduğu barikatları kaldırmak için operasyon düzenlemeye başladığını ve 10’dan fazla kişiyi gözaltına aldığını yazdı.

Venezuela’da yönetim karşıtı gösteriler San Cristobal kentinde başlamış, sonrasında başkent Caracas, Merida ve Valencia gibi diğer büyük şehirlere sıçramıştı. San Cristobal’ın muhalif Belediye Başkanı Daniel Ceballos, yakın bir süre önce tutuklanmış ve barikatları kaldırtmadığı gerekçesiyle 12 ay hapse mahkum edilmişti.

Güvenlik güçleri, muhalefetin iki ay süren gösterileri sırasında barikatlardaki göstericileri hedef almakla suçlanıyordu. Muhalefet ise buna misilleme olarak barikatları kaldırmak için gönderilen güvenlik görevlilerini hedef alan keskin nişancılar kullanmakla itham ediliyordu.

Ülkede muhalefet partisi Voluntad Popular’ın lideri Leopoldo Lopez, vatan hainliği, terörizm, şiddet ve cinayete teşvik etmek suçlamalarıyla tutuklanmıştı. Lopez hakkındaki ağır suçlamalar düşürülürken, bir ayı aşkın bir süredir cezaevinde tutulan muhalefet liderinin kefaletle serbest bırakılma talebi geçen hafta reddedilmişti.

Ülkedeki gösteriler sırasında 30’dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 12:20
banner53
YORUM EKLE

banner39