banner39

Venezuela'daki ABD'li diplomatlara 48 saat süre

Venezuela sınır dışı etme kararı aldığı Amerikalı konsolosluk yetkililerine ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre tanıdı

Latin Amerika 18.02.2014, 11:39 18.02.2014, 11:49
Venezuela'daki ABD'li diplomatlara 48 saat süre

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun muhalefetle işbirliği yaptıkları gerekçesiyle sınır dışı edilmeleri emrini verdiği üç Amerikalı yetkiliye ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre tanındı.

Dışişleri Bakanı Elias Jaua, ABD Başkanı Barack Obama yönetimini ülkede devam eden öğrenci olaylarına destek vermekle suçladı ve sınır dışı edilecek konsolosluk yetkililerinin üniversitelere sızmaya çalıştığını ileri sürdü. 

Maduro'nun dün yönelttiği suçlamaları tekrarlayan Jaua, ABD'nin Venezuela hükümetini devirmek için muhalif lider Leopoldo Lopez ile işbirliği yaptığını iddia etti. 

Venezuela'nın suçlamalarını reddeden ABD ise ülkede tırmanan gerilimden ve şimdiye kadar üç kişinin yaşamını yitirmesine neden olan şiddet olaylarından büyük endişe duyduğunu dile getirdi. 

Bugün hem hükümet yanlısı grupların hem de yönetime karşı çıkan öğrencilerin başkent Caracas'ta gösteri düzenlemesi bekleniyor. 

Geçen hafta sokaklara dökülen öğrenciler, dün Telekomünikasyon İdaresi'ne yürüyerek medyaya getirilen kısıtlamaların kaldırılması talebinde bulundu. 

Öğrenci gösterilerini izleyen bazı gazetecilerin gözaltına alındığı ve merkezi Kolombiya'da bulunan NTN24 haber kanalının uydu yayınlarının da kesildiği öğrenildi. 

Hükümet karşıtı gösterilerde ikisi öğrenci üç kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 25 kişi yaralanmıştı. 

Eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in yaşamını yitirmesinin ardından 15 Nisan 2013'te yapılan seçimde iktidara gelen Maduro, uyguladığı politikalar, yüksek enflasyon ve artan şiddet olayları nedeniyle eleştiriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?