banner39

Venezuela'daki gösterilerde üç kişi öldü

Venezuela'da ekonomik sıkıntılar için sokağa dökülen halk ile polisin çatışması sonucu üç kişi öldü

Latin Amerika 13.02.2014, 11:03 13.02.2014, 11:09
Venezuela'daki gösterilerde üç kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela’da artan gasp olayları ve ekonomik sıkıntıyı protesto etmek için düzenlenen gösterilerde üç kişi öldü; 23 kişi yaralandı. Efsanevi lider Chavez'in 2013'te ölümünden sonra ülke ekonomisinde ciddi bir düşüş meydana gelirken enflasyon rakamları da halkı zor durumda bırakıyor.

Yok denecek kadar azalan un, şeker ve sıvı yağın yüksek fiyata satılması düşük gelirli aileleri düşündürürken, duruma daha fazla tahammül etmek istemeyen öğrenciler sokaklara döküldü.

Çoğunluğu öğrencilerden oluşan elli bine yakın gösterici, sabahın erken saatlerinde hükümeti protesto etmek için başkent Caracas'ın en ünlü meydanlarından biri olan Plaza Venezuela Meydanı’nda toplandı. Açılan pankartlarla yürüyüşe başlayan muhalif partililer, ülkenin Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun istifasını istedi. Muhalifler, istifa etmediği takdirde Maduro'yu devirmekle tehdit etti.

Devlet bakanlığına yürüyen öfkeli kalabalığı binanın üst katında izleyen bakan Luisa Ortega Díaz, pencereden el sallayınca ağır hakaret ve küfre maruz kaldı.

Yaklaşık beş saatlik protestonun ardından sakinleşmeyen kalabalığa polis müdahale etti. Bakanlık binasına girmeye çalışan hükümet karşıtı kalabalık ve polis arasında yaşanan kargaşada üç kişi öldü; 23 kişi yaralandı.

Hükümet karşıtı öğrencilerin temsilcisi, "Bunu sadece özgürlük için yapıyoruz. Bugün 50 bin kişi toplandık. Yarın 200 bin kişi toplanacağız ve bu hükümet devrilinceye kadar devam edeceğiz." dedi. Bütün Venezuelalılara seslenen sözcü, "Yarın herkes sokaklara insin. Sokakları dolduralım. Geleceğimizi bu hükümetten kurtarıp yeniden inşa edelim." diye konuştu.

Gergin anların yaşandığı yürüyüşün kısa süre içinde 200 bin kişiyle tekrarlanması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?