banner39

Venezuela'daki hükümet karşıtı gösteriler

Barinas eyaleti ile başkentteki gösterilerde 2 kişi hayatını kaybetti

Latin Amerika 17.05.2017, 10:45 17.05.2017, 10:45
Venezuela'daki hükümet karşıtı gösteriler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela'da devam eden hükümet karşıtı gösterilerde iki kişinin daha yaşamını yitirdiği bildirildi.

Barinas eyaletindeki protestoda 17 yaşındaki Yeison Mora Castillo hayatını kaybederken, başkent Caracas'ın güneyindeki bir gösteride vurulan 31 yaşındaki Diego Arellano da ameliyat sırasında öldü. Ülkede nisan başından beri devam eden protesto gösterilerinde hayatını kaybedenlerin sayısı 42'ye çıkmış oldu.

Protestolarda artan şiddet olaylarına rağmen muhalefet liderleri, halkı sokak gösterilerini sürdürmeye çağırdı.

Muhalefet, ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor. Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise protestolara katılan aşırı sağcı radikallerin suç çeteleriyle iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunuyor.

Ülkede gıda kıtlığı, yüksek enflasyon ve artan suç oranlarından kaynaklanan toplumsal hoşnutsuzluk, Maduro liderliğindeki hükümetin kontrol ettiği Anayasa Mahkemesinin, 31 Mart'ta Kongrenin yetkilerini elinden aldığını açıklamasıyla sokak protestolarına dönüşmüştü.

Mahkeme kararını ülkeyi diktatörlüğe götürme yönünde yeni bir adım olarak niteleyen protestocular, hükümetin istifası ve seçime gidilmesi talebiyle sokağa dökülmüştü. Maduro, mahkemenin kararını geri çekmesine rağmen devam eden protestolar karşısında 1 Mayıs'ta Anayasa'yı yeniden yazacak özel bir meclis toplanması için girişim başlatmış, bu adım protestoların daha da artmasına yol açmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?