banner39

Venezuella, Kuzey Kore'ye büyükelçilik açtı

Venezüella'nın Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da açtığı Venezüella Büyükelçiliği gerçekleştirilen törenle hizmete girdi.

Latin Amerika 22.08.2019, 08:53
Venezuella, Kuzey Kore'ye büyükelçilik açtı

İki ülkenin üst düzey diplomatlarının katıldığı bir törenle Venezüella'nın Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'daki elçiliğini hizmete açıldı.

Açılışa Venezüella hükümeti adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Rubén Daro Molina katıldı. Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Pak Myong Guk da törende hazır bulundu. 

Törende konuşan Molina, "Elçiliğimiz ABD emperyalizminin saldırılarına ve tehditlerine karşı ittifakı güçlendirmeye hizmet edecek" dedi. 

ABD’nin hem Kuzey Kore’ye hem de kendilerine ideolojik olarak diz çöktüremediği için ekonomik olarak darbeler vurmaya çalıştığını söyleyen Molina, "Bu yüzden emperyalistler ve müttefikleri şunu bilmeli, bizi durduramazsınız. Parlak geleceğimizi bizden çalamazsınız" ifadelerini kullandı.

Bakan Yardımcısı Pak ise Kuzey Kore hükümetinin Venezüella ile dostane ve işbirliğine dayalı ilişkileri genişletmek ve geliştirmek için sürekli çaba sarf ettiğini belirtti. Pak, elçiliğin açılmasıyla bağımsızlık ve sosyalizm için ortak bir anti-emperyalist mücadelenin daha alevlendiğini iddia etti. Pak, "Kuzey Kore, ülkelerini koruma çabaları konusunda Venezüella hükümeti ve halkına tam yardım ve destek sağlamaya devam edecek" dedi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?