banner39

Venezuella'da büyük develüasyon bekleniyor...

Ekonomik krizle boğuşan Venezuela kur çıpasından çıkma kararı aldı. Bu kararla birlikte ülkede varolan enflasyona bir de büyük bir develüasyon dalgasının eklenmesi bekleniyor

Latin Amerika 11.02.2015, 11:15 11.02.2015, 11:44
Venezuella'da büyük develüasyon bekleniyor...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte ekonomik krizin derinleştiği Venezuela'da yönetim döviz çıpasından çıkma kararı aldı. Bu kararın ardından ülkede büyük bir develüasyon dalgasının başlaması bekleniyor. 

Venezuela son günlerde marketlerdeki boş raflarla ve market önlerindeki kuyruklarla gündeme geliyordu. Ekonomisi temelde petrol ihracatına dayalı olan Venezuela, petrol fiyatlarının sert düşüşüne fazla direnemedi. Venezuela'daki ekonomi yönetimi, ülkede uygulanan sabit kurdan (döviz çıpası) çıkma kararı aldı. Bu gelişme ülkede varolan enflasyona bir de develüasyon dalgasının eklenmesine neden olacağı şeklinde yorumlanıyor. 

Ülke içerisinden bu gelişmeye ve devalüasyonun önünün açılmasına tepki sesleri yükseliyor. Venezuelalı ekonomist karara tepki olarak yaptığı açıklamasında, Venezuela'nın eski Devlet Başkanı Hugo Chavez ve şimdiki Devlet Başkanı Nikolas Maduro'nun yönetimleri sırasındaki develüasyon dönemlerini hatırlatarak, "Eğer devalüasyon çözüm olsaydı, şimdiye İsviçre olurduk." dedi. 

DÖVİZ ÇIPASI NEDİR? 

Sabit kur kullanan ülkelerde merkez bankalarının belirlediği döviz kuruna döviz çıpası veya kur çıpası deniyor. Merkez bankalarının belirledikleri sabit kur üzerinden sınırsız döviz alımını taahhüt ettiği döviz çıpası, ülkedeki döviz kurunu sabit tutmak için kullanılan bir yol olarak biliniyor. 

Venezuela'da dolar-bolivar için belirlenen birden çok kur bulunuyor. Gıda ve ilaç alımlarında bir Amerikan doları 6,3 Venezuela bolivarından işlem görürken, Sicad 1, Sicad 2 olarak bilinen sistemler kapsamında olan diğer ürünler içinse bir dolar 12 ile 52 bolivar arasından işlem görüyor. Kara borsada ise bir dolar 190 bolivara kadar alıcı bulabiliyor. 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?