banner39

14.01.2011, 03:37

Lübnan'da tehlikeli dönem

İç savaşın ardından Lübnan’ın ihtiyacı olan son şey, yeni bir siyasi istikrarsızlık. Bu nedenle Hizbullah öncülüğündeki muhalefetin Ulusal Birlik Hükümeti’ni düşürmek için attığı adım, sadece Lübnan için değil, tüm Ortadoğu için endişe verici. Hizbullah’ın çekilmesinin görünürdeki sebebi, BM’ye bağlı mahkemenin eski başbakanlardan Refik Hariri’nin öldürülmesine yönelik yaptığı incelemenin sonuçlarını yayınlamak üzere olması.

Mahkemenin bazı üst düzey Hizbullah üyelerine ithamlarda bulunacağı söyleniyor; militan Şii grup daha önce bunun mezhep çatışmasını yeniden başlatacağı uyarısını yapmıştı. İran ve Suriye’nin desteklediği Hizbullah, Hariri’nin oğlu ve mevcut başbakan Saad Hariri’yi mahkeme sonuçlarını sahiplenmemek konusunda zorluyor; Hariri’yse Sünni toplumunun gözündeki itibarını yitirmemek için baskıya direniyor.

Clinton’ın konsensüs çabası
Saad Hariri, hükümeti çöküşün eşiğindeyken bile, Başkan Obama’yla görüşmek için Washington’daydı; Obama’nın Lübnan’da krizi önleme çabası boşa çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’sa, hem Hariri’ye hem mahkeme sonuçlarına destek için uluslararası konsensüs oluşturup, Hizbullah’ı tecrit etme çabasında.

Yani tehlikeli bir dönem. Lübnan’da yıllarca süren kargaşanın ardından gelen ekonomik gelişme, şiddetin tekrarlanmasıyla kesilebilir. Bölgede daha büyük bir sorun üzerinde, yani İran’ın nükleer hevesinde etkileri olacak bir zincirleme reaksiyon başlatır. Bu nedenle mevcut çıkmazı aşmak herkesin çıkarına. (Başyazı, 12 Ocak 2011)

Kaynak: Radikal


 

 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?