banner39

banner35

Doktorlar el ele verdi sanal hastanede ücretsiz hizmet veriyor

120 gönüllü kahraman doktor salgın sürecinde hastaneye gitmeye çekinen hastalara sosyal medya üzerinden kurdukları “Sanal Hastane” ile ücretsiz sağlık hizmeti veriyor.

Makale-Yorum 12.04.2020, 18:02 13.04.2020, 01:00
Doktorlar el ele verdi sanal hastanede ücretsiz hizmet veriyor

Yaşar Süngü

Öncü doktorumuz sosyal medya hesabında kendini şöyle tanıtmış; Anne, Eş, Profesör-Beykent Üniv, Anestezist Algoloji uzmanı. Mutluluk sabahları kızının saçlarını örmektir.

Koronavirüs Covit 19 salgınının Türkiye’yi etkilemeye başladığı dönemde birçok duyarlı insan gibi o da bir şeyler yapma ihtiyacı hissetti.

Hastaneler, hem kronik rahatsızlıkları hem de farklı hastalıkları olanlar için riskli yerlerdi.

Hem de salgına odaklanan sağlık çalışanlarının yükünü hafifletmek gerekiyordu.

Hasta bakamadığı günlerde meslektaşlarının iş yükünü azaltmak için twitter hesabından; “Lütfen tetkik raporlarınız için hastanelere gitmeyin, bana gönderin, sonucunuzu anlaşılır şekilde açıklayayım” diyerek çağrıda bulundu.

Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezist Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nebahat Bulut, 19 Mart 2020’de Twitter hesabından “Sanal Hastane’ye Hoş Geldiniz” diyerek kendi branşında vatandaşlardan gelecek soruları cevaplayacağını yazarak diğer meslektaşlarını da Sanal Hastane’ye katılmaya davet etti.

Bulut’un mesajına kısa sürede çok sayıda meslektaşından karşılık geldi.

Dün itibarıyla 120’ye ulaşan gönüllü doktor bu insanlık hareketine dahil oldu.

Prof. Dr. Nebahat Bulut, vatandaşların ilgili uzmana kolayca ulaşmasını sağlamak için “Sanal Hastane” çatısı altında ücretsiz, gönüllü danışmanlık hizmeti veren uzmanların isimlerini ve sosyal medya hesaplarını listeledi.

120 gönüllü kahraman doktor bugün daha önce hastaneye gidip kan ve idrar tahlili veren, röntgen ve MR çektiren ancak bu süreçte hastaneye gitmeye çekindiği için sonuçlarını gösteremeyen hastalara sosyal medya üzerinden “Sanal Hastane” hizmeti veriyor.

Aralarında genel cerrahi, kalp ve damar cerrahi, enfeksiyon hastalıkları, kadın doğum, göz sağlığı, psikoloji, ortopedi, diş hekimliği, üroloji, nefroloji, fizik tedavi ve çocuk sağlığı gibi birçok alanda uzmanın yer aldığı platformdaki gönüllü hekimler, vatandaşlara, ücretsiz danışmanlık yapıyor.

**

Sanal Hastane Nedir?

Sanal Hastane, fiziki bir hastane değil. Tamamen sanal ortamda. Bu hastanede ilaç yazılmıyor, herhangi bir tedavi uygulanmıyor.

Corona Virüs salgını nedeniyle hastanelerdeki sağlık çalışanlarının yükünü hafifletmek, corona virüs hastalığı dışında başka hastalıkları olan tedavileri yarım kalan veya herhangi bir rahatsızlığı olup da corona virüs nedeniyle hastanelere gidemeyenlere gönüllü doktorların hizmet vermesi.

Gönüllü doktorlar, Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarından veya email yoluyla vatandaşlardan gelen soruları cevaplıyor, tahlil veya raporlarını değerlendiriyor ve danışmanlık yapıyorlar.

**

Sağlık hizmetine ihtiyacı olan ancak salgın nedeniyle hastanelere gidemeyen vatandaşlara destek veren doktorlardan bir kısmı şöyle;

Prof. Dr. Nebahat Bulut, tıbbi raporlarınızın yorumu konusundaki sorularınız için @BulutGulcuN twitter hesabı üzerinden,

Prof. Dr. Deniz Göksedef; Kalp ve Damar Cerrahisi konularındaki sorularınız için [email protected] mail adresi üzerinden,

Diş Hekimi Tuğba Dere, diş hastalıkları ile ilgili sorularınız için @tugba_dere twitter hesabı üzerinden,

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Can; Kanser tedavisi altındaki hastaların soruları için facebook hesabı üzerinden,

Prof. Dr. Sefa Bulut; Salgın sürecinde özellikle eğitim çağındaki çocuklar olmak üzere, her yaş grubundaki insanda psikoloji ile ilgili sorularınız için facebook hesabı üzerinden,

Prof. Dr. Ali Kutlu; Alerji ve Göğüs Hastalıkları doktoru @allerjidoktoru twitter hesabı üzerinden,

Uzman Dr. Bekir Yıldız, Üroloji ile ilgili sorularınız için facebook hesabı üzerinden,

Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici, çocuk sağlığı ile ilgili sorularınız için @timbooth75 twitter hesabı üzerinden,

**

Bu salgın dönemi geçecek ve elini taşın altına koyan sağlık çalışanlarının kahramanlıkları unutulmayacak.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar (15)
Sevgi alici 2 yıl önce
Slm hocam sirtimda agri var sebep neolabilir
İsmail Yıldız 2 yıl önce
Sayın hocam anti depresyon ilacı kullanıyorum bağışıklık direncimi etkilerim yaşım72 saygılarımla
İbrahim değirmenci 2 yıl önce
Sayin değerli hocam boğazımda enfeksiyondan dolayı iltihaplanma var ne kullanmalıyım nasıl bir yedavi yolu izlemeliy
Gulbeyaz ersoy 2 yıl önce
Hocam bende tetik parmak rahatsızlığı var virusten dolayı hastaneye gidemiyorum arılar oluyor iki elimdede gecti ne yapabilirim parmaklarım bukulmüyor
Fatma erdogan 2 yıl önce
Benim omuz da ağır var doktora gittim emar çekildim göstermedim virüsten dolayı hastaneye de gidemiyom ağrım çok yardımcı olur musunuz tesekkurler
Medine gümüş 2 yıl önce
Merhaba hocam eşimin kan tahlilinde crp sonucu 28.50 yazıyor bu ne anlama geliyor acaba yardımcı olabilcekmsnz
Gül 2 yıl önce
Sayın hocam menopoz la alakalı aşırı ateşim var dayanılır gibi deyil ne önerirsiniz
Fatma özalp 2 yıl önce
Hocam boğazımda 1ayı aşkın süredir kuru balgam var . Yutkunmakta bazen zorluyor. Evde bitkisel ilaçlar kullandım fayda etmedi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?