banner39

İdlib’de neler oluyor? Mehmet Yeşilkaya

İdlib’de gerginliğin kaynağı ne, Türkiye nasıl bir yol izleyecek? TRT Haber, Haber Koordinatörü Mehmet Yeşilkaya yazdı.

Makale-Yorum 12.02.2020, 09:30 12.02.2020, 10:51
İdlib’de neler oluyor? Mehmet Yeşilkaya

Rejimin Türk askerine düzenlediği o hain saldırının ardından hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bunu en net Cumhurbaşkanı Erdoğan dile döktü: “Saldırı Suriye’de yeni bir dönemin miladıdır. Türk askerinin kanının aktığı bir yerde hiçbir şeyin eskisi gibi devam etmesine izin veremeyiz.” 

Peki İdlib’de gerginliğin kaynağı ne, Türkiye nasıl bir yol izleyecek? 

Önce, TSK neden İdilb’te onu hatırlatalım. 2018 yazında Şam rejimi muhaliflerin ve Esed’den kaçanların son kalesi İdlib’e saldırılarını arttırdı. Saldırılardan kaçan siviller bir kez daha Türkiye sınırına dayandı. Kapasitesinin çok üzerinde Suriyeli mültecileri kabul eden Türkiye, bu yeni göç dalgasını önlemek için harekete geçti. İdlib’de 4 milyona yakın kişinin yaşadığını belirtmekte fayda var. 

17 Eylül 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya devlet başkanı Putin Soçi’de İdlib için buluştu. İki lider İdlib’de silahlardan arındırılmış bir bölgenin oluşturulması konusunda mutabık kaldı. İşte Mehmetçik bu mutabakat çerçevesinde orada. Rusya ile varılan anlaşma gereği TSK İdlib’de 12 gözlem noktası kurdu. Amaç, bölgede olan biteni gözetlemek ve raporlamak. Rejim kuvvetleri dönem dönem tacizlerde bulunsa da 3 Şubat’taki saldırıya kadar kayda değer bir olay yaşanmadı. Burada 8 şehit verdik. Bir hafta sonra Esed güçleri bu kez Taftanaz’da saldırı düzenledi. Taftanaz’da da 5 Mehmetçik şehit düştü. Bu iki saldırıya çok sert karşılık verildi. 140’ın üzerinde rejim askeri etkisiz hale getirildi. 

İdlib ısrarından vazgeçmeyen Şam’a Cumhurbaşkanı Erdoğan, şubat ayı sonuna kadar süre verdi. Ankara’nın talebi net: Rejim, Soçi mutabakatı sınırlarına çekilsin. Türkiye’nin masada muhatabı Rusya ancak sahada Esed güçleri ile karşı karşıya. Rusya’ya rağmen rejim bu kadar cüretkâr olamaz. O yüzden Ankara, Moskova ile İdlib için yoğun bir diplomasi yürütüyor. Bir haftadır farklı düzeylerde devam eden heyetler arası görüşmelerden somut bir sonuç çıkmadı. O yüzden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile bugün bir görüşme yapması bekleniyor. Heyetler uzlaşamadı ama iki lider uzlaşabilir. 

İdlib’deki pozisyonunu korumakta kararlı olan Türkiye, son 10 günde bölgeye yoğun bir askeri sevkiyat yapıyor. Ve sevkiyat aralıksız sürüyor. Gerginliğin çatışmaya dönüştüğü İdlib’de Türkiye’nin bundan sonra nasıl bir hamle yapacağını

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün açıklayacak. 

Türkiye, bugüne kadar sahada dediğini yaptı. O yüzden şubat sonuna kadar süre tanıdığı Esed güçleri, Soçi’de mutabakatla belirlenen sınırların dışına çıkmazsa ‘gereği yapılacaktır’ beklentisi yüksek. Sıcak sahada durum bu. 

Ankara’daki diplomatik kaynaklarsa İdlib’in geleceği ile ilgili asıl gelişmeler için 14 Şubat’ta Münih’te yapılacak konferansı işaret ediyor. Beklenti; Münih’teki görüşme trafiğinin İdlib’in geleceğini şekillendirmesi.

Kaynak: Gaste24

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?