Muhsin Yazıcıoğlu: 1954 -2009

Sivas'ta 1954 yılında başlayan fırtınalı hayat, 5.5 yılı hücre olmak üzere 7.5 yıllık hapis ve fırtınayla gelen ölüm.

Makale-Yorum 25.03.2020, 10:49 25.03.2020, 11:18
Muhsin Yazıcıoğlu: 1954 -2009

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

25 Mart 2009 tarihinde, Kahramanmaraş mitinginden Yozgat mitingine hareket etmek üzere içinde bulunduğu helikopter bilinmeyen bir sebepten dolayı düştü. Kazadan 47 saat sonra da helikopterin enkazına ve Muhsin Yazıcıoğlu dahil 6 kişinin cesedine ulaşıldı.


PEKİ KİMDİ MUHSİN YAZICIOĞLU?

Yazıcıoğlu, ilk ve orta öğrenimini Şarkışla'da, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde yaptı. 1968'de cemiyetçilik çalışmalarına başlayan, Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılan, üniversite eğitimi için 1972'de Ankara'ya geldikten sonra da, Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başlayan Yazıcıoğlu, sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'nda bulundu. Yazıcıoğlu, 1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin de kurucu Genel Başkanı oldu.

1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980'den sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılandı. 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalan Yazıcıoğlu, bu davadan herhangi bir ceza almadı.

Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, cezaevindeki ülkücüler ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı. Yazıcıoğlu, 1987'de Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 20 Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimlerinde, Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas'tan milletvekili seçildi.


Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992'de, "içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı" gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP'den ayrıldı. Muhsin Yazıcıoğlu, 29 Ocak 1993'de, MÇP' den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu. 24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak yeniden parlamentoya giren Yazıcıoğlu, 28 Şubat 1996'da ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü. 8 Ekim 2000 tarihindeki 4., 20 Temmuz 2003 tarihli 5. ve 30 Nisan 2006 tarihli 6. Olağan ve 15 Nisan 2007 tarihli 2. Olağanüstü Büyük Kurultaylarda yeniden genel başkan seçilen Yazıcıoğlu evli ve iki çocuk babasıydı. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Sivas'tan Bağımsız Milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir ve tekrardan seçimlerden önce bıraktığı BBP Genel Başkanlığına seçildi.

SON BİR BUÇUK YILDA DÖRT KEZ KAZA GEÇİRDİ

Önce Yozgat Çalatlı mevkinde bir minübüsün sıkıştırması sonucunda Gülefer Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu araç şarampole yuvarlandı ve araçtakiler yaralandı. Bu olaydan 8 gün sonra da 21 Mayıs 2007'de bu kez Muhsin Yazıcıoğlu kaza geçirdi. Ordu'dan Ankara'ya dönerken Samsun'da bir araçla çarpışan otodan yaralı olarak kurtuldu. 25 Ağustos 2007 gecesi de, Sivas'ın Akıncılar İlçesi'nde Yazıcıoğlu'nun aracı bir karaltıya çarptı. Çarptıkları aracın traktör olduğunu düşünen Yazıcıoğlu, kaza sonrası yaptıkları araştırmada yolda ve etrafta çarptıkları nesneye rastlayamadı.

ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Son kaza ise en kritik biçimde gerçekleşti.  Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu araç, Bolu tüneline girişte, öndeki kamyon sürücüsünün direksiyonu sola kırması nedeniyle, ani fren yapması sonucu meydana geldi. Partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısına katılmak için BBP İstanbul 2. İl Başkanı Cemal Eğin ile birlikte, İstanbul'dan Ankara'ya dönen Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu araç, Bolu Tüneline girişte, önlerinde bulunan bir kamyonun direksiyonu sola kırmasıyla ani fren yaparak kamyona çarptı. Kazada Eğin'in burnu kırıldı. Yazıcıoğlu da hafif yaralandı.


ÜÇ GÜN ÖNCE KARAMAN'DA ÖLÜMÜ BÖYLE ANLATMIŞTI

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin Karaman Seçim Bürosu'nda şunları söylemişti:

"Şimdi bakın yoldan geldik, yola gideceğiz. Hiç birimizin garantisi yok. Şurada ayakta duranın da, oturanın da garantisi yok. Yani, ruh bir saniyeliktir. Küf dedi mi gitti. Bunun da nerede geleceği, nasıl geleceği, ne şekilde yakalayacağı belli değil. Bir saniyenize bile hakim değilsiniz. Bir saniyesine bile hakim olamadığınız, hükmedemediğiniz bir hayat için, bir dünya için, bu kadar fırıldak olmanın anlamı yoktur. Düz yaşayacağız, düz duracağız, düz yürüyeceğiz. Dik duracağız, doğru gideceğiz. Allah'ın izniyle hayatım boyunca hep böyle gittim. Allah'ın izniyle, olsak da milletle olacağız. Olmasak da, milletle olmayacağız. Yarın ahirette Allah, bize 'Niye iktidar olmadın' diye sormayacak. Sorsa da 'Vermediniz' diyeceğiz."

Yazıcıoğlu aynı konuşmasında, miting için kiralanan helikopterden de söz etmişti. 

Yorumlar (7)
Baybars 15 yıl önce
Hakkı Aydınlatan/Aydınlatmaya çalışan, aydınlatmak isteyen arkadaşım. Malesef aydınlatamadın. Muhsin Yazıcıoğlu öldü öleli sevenleri, allah diyor, rasulü diyor, ümmet diyor sonra millet diyor. Hangi cenahtan olursa olsun. Muhsin Yazıcıoğlunu belki tanımıyorsunuzdur, öyle sanmanızı o yüzden hoşgörüyorum. Çünkü o millet deyince millet i ibrahim i anlayan bir insandı, milliyetçiliği o anlamdaydı, o Türke hayrandı amma, Rasulullahın yolunda paspas olan, kendini Allaha ve dinine adayan, ahireti için çalışan Türk'e hayrandı, böyle çalışan Kürd'e, Arab'a Çerkese yani tüm ümmetin böyle kahramanlarına hayrandı. Siyaset onu bir cenaha çekmiş, o kendisine reis, başkan ve ağabey diyenleri, siyaset yoluyla da olsa islami bir ruha yakınlaştırmaya, öyle bir ideal aşılamaya uğraşmıştır. Onun bütün çilesi imanı içindi. Bakınız, onun üzerinden sevenleri kimseye menfi bir Türkçülük ve Nasyonalizm anlamında bir milliyetçilik yaptırmazlar, çünkü o müslümandı, Türkü de islam için sevdi. Vesselam
M serdar 5 yıl önce
Zor günler geçiriyoruz bu zor günler iyi günlere gebedir inşAllah, Muhsin yazıcıoğlu zaten diğer siyasi hareketlerden kimi derin odaklarla çalışıtğı ve kavmiyetçi olduğu için ayrılıp kendi islami çizgideki teşkilatını kurmuştur. Muhsin yazıcıoğlu Milli çizgide olduğu bundan dolayı da sevildiği için, intikam için encümeni daniş tarafından şehit edilmiştir. Muhsin yazıcıoğlu, kisveye girip sakal uzatıp, halka ve dine dil ve silah doğrultan zındıklar ile mücadele edeceğine el açıp dua eden sahte müslüman/korkaklardan olmadığı için, İstiklal ihtimaline tehammül edemeyen vesayet localarını/zümrelerini, dehşetle korkuttuğu için şehit edilmiştir!
Nursel 5 yıl önce
Onun gibi bir lider gelemez durust vatan askiyla yanan mukemmel insan ruhu şad olsun
Selman AKAR 15 yıl önce
"Adaylarımı size, sizi de Allah'a emanet ediyorum" (Muhsin YAZICIOĞLU - Son mitinginden)
Başkanım vasiyetini yerine getirip emanetlerine sahip çıkacağız! Allah rahmet eylesin, cennet mekanın olsun!
Hakki Aydinlatan 15 yıl önce
Ümmet fikrini unutturmak ve zayiflatmak, Yerine zehirli milliyetcilik fikrini yüceltmek, Türkçülük propagandasini yapmak için derin güçler Öldürdüler.
Allah ve Rasülü milliyetcilege nalet etmistir. bunun propagandasini yapan biz Müslümanlardan degildir..
garip40 4 yıl önce
Muhsin Yazıcıoğlu'nun şehit edilmesi kimin işine yaradı niye bir türlü olayın üzerine girilip gün ışığına çıkmıyor.
Yılmaz ilgan 4 yıl önce
Feto kumpasi diyerek üzerini örtüp soruşturmayı sonlandirdilar,
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?