banner39

Saraybosna'daki arbedeye FETÖ köpürtmesi

Abdülhamit Yıldırım Bosna Hersek’te temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları ile Saraybosna sınır polisi arasındaki gerginlikten devşirilmeye çalışılan fetöcü provokasyonu değerlendirdi.

Makale-Yorum 09.07.2019, 18:36 31.07.2019, 15:42

Abdülhamit Yıldırım

''Cumhurbaşkanımız Güneydoğu Avrupa İş birliği Süreci Zirve Toplantısı'na katılmak üzere 8 Temmuz'da Bosna Hersek'e hareket etti. 2 günlük ziyarette yoğun bir gündem bekleniyor.

Cumhurbaşkanımızın uçağı Saraybosna’ya inince Türk heyetimiz havaalanındaki sınır polislerden daha önce olmayan prosedür adı altında garip bir uygulamaya maruz kaldı heyet aranmak istendi. Doğal olarak heyetin itirazları ve sınır polislerin anlaşılmayan talepleri ufak bir gerginliğe yol açtı. Olay çok büyümeden kapandı ve heyet programına devam etti.

Bu küçük olay hemen yıldırım hızı ile Bosna medyasında son dakika haberi olarak yer aldı. Haberi ilk veren medya kuruluşları da dikkate şayan Avaz ve Klix idi. Bilindiği üzere Avaz zaten yıllardır Türkiye aleyhine haber yapmakta. Avazın eski sahibi Fetönün Boşnak mütevellisinde olduğunu herkesçe biliniyor. Klix’e ne oldu derken birkaç yeri aradıktan sonra katmanlı provokasyonun detaylarını öğrendik. Klix Fetö üniversitesinden mezun olup orda editör baş editör olarak birçok ismi kadrolarında bulunduruyor.

Hava alanına gelelim Zoran Galić sınır polisi müdürü ne oldu da daha önce uygulanmayan heyeti arama prosedürünü bizim heyet için ısrar ediyordu ve sınır polislerine bu talimatı vermişti. Zoran Galiç bu bilinçli provokasyondan sonra malum medya kanallarına bunu ballandıra ballandıra anlatıyor bunu da profesyonellik kılıfına sığdırarak neymiş buranın kuralları var gelen kim olursa olsun kurallarımıza uymak zorunda biz işimizi profesyonelce yapıyoruz vs vs. Hatırlayalım Hırvat Cumhurbaşkanı heyetinin Bosna ziyaretinde bu günkü saçma prosedürün p’si istenmedi. Hırvat heyetine kapılar sonuna kadar açıktı ve hiç kimseden arama talebi bile olmadı. Hatta Hırvat heyeti kara sınırı ne zaman geçtiklerini dahi anlayamadılar. Amerikan heyeti de geldiğinde aranmadan direk araçlarına geçti. Diğer taraftan Dodik’in Ankara ziyaretinde de bizim tarafımızdan aranma istenmedi ve Dodik’i en üst düzey protokolle ağırladık.

Bu saçma provokasyonun nedenini sorduğumda Bosna’daki dostlarımdan aldığım bilgileri sırasıyla size iletmek istiyorum.

1.    Zoran Galiç HDZ(milliyetçi Hırvat partisi) kadrosundan gelme ve HDZ onu Federal Polislerin başına geçirmeyi düşünüyor bu popülist çıkışla yerini garantilemek istiyor. Diğer taraftan HDZ’nin Almanlarla olan yakınlığını da bir yere not etmek gerek.
2.    Bosna Hersek devleti resmi araç satın alma ve kullanma tüzüğünün 3 Maddesinin E bendi ve aynı tüzüğün 11 Maddesinin A ve B bendini ihlal ettiği belgelendi ve 24€ fiyatla 15000 adet şaibeli gömlek alımı gibi birçok yolsuzluktan dolayı hakkında 7 gün önce soruşturma açılmış. Yaptığı yolsuzlukların üstünü örtmek için bunu bir araç olarak kullanmak istemiş. Zoran bu provokasyonu fırsata çevirip soruşmayı akamete uğratmak ya da görevden alınma durumunda bu provokasyonu bahane edip kahraman (Erdoğan’a kafa tutan adam) gibi ayrılmak istiyor. 
3.    Sınır polislerinde Fetö’nün etkinliği bilenmekte, Zoran hangi mahrem abiden talimat aldı kim onun kulağına fısıldadı yakında ortaya çıkacaktır. Fetö’nün Bosna’da maalesef çok güçlü olduğunu herkesçe biliniyor. Fetö Bosna devlet kurumlarında hala çok etkili. Türkiye’de kırzmızı listede olanların dahi halen Saraybosna, Tuzla, Bihaç ve Banyaluka’da rahatça gezdikleri bilinmekte ve Bosna onların için Avrupa ve Amerika’ya sıçrama tahtası vazifesini görmekte. Hain darbe girişiminden sonra milyonlarca Euro buraya aktı ve yeni hoteller yeni iş yerleri açılıyor buralardan Fetö’cülerin çalışma ve oturum izinleri halledildi.

Gelelim resmi ziyaretin önemli kısımlarına heyetin Saraybosna’da ki ilk durağı havaalanın yakınında bulunan barış gücünün bulunduğu kamptı. Burada Cumhurbaşkanımız Mehmetçiğimizi ziyaret etti. Şunu da hatırlayalım heyete eşlik eden Milli Savunma Bakanımız 1997’de Bosna’da askerlerimize komutanlık etmişti. Cumhurbaşkanımız bu ziyaretinde alışıla gelen ilk Kovaçi şehitliğini ziyaretini de sonraya almıştı. Butmir’de ki ziyaret Bölgenin güvenliği hususunda önemli bir vurgu oldu. Son dönemde balkanlarda tansiyon ve gerilim yer yer artıyordu. Kısaca hatırlarsak bu ziyaretin önemini daha rahat anlarız:
 
-Bosna’daki özerk Sırp bölgesi polis gücünü %20 artırma kararı almıştı akabinde Boşnak ve Hırvatların çoğunluğunu oluşturduğu 10 kantondan oluşan federasyon da aynı oranda artırma kararı almıştı.

-Ekim 2018’de yapılan genel seçimlerin üzerinden 9 ay geçti ancak Bosna Hersek devlet parlamentosu, Bosna Hersek halk parlamentosu, Bosna Hersek bakanlar kurulu blokeli,

 -Federasyon meclisi blokeli, Federasyon hükümeti ve Federasyon başkanlığı belirlenmedi ve Kantonların yarısında hükümet kurulmadı Bosna’da tabir yerinde ise siyasi kaos hakim.

-Türkiye’nin bölgeden dışlanmak istendiği Berlin zirvesi ve özellikle Poznan zirvesini ve AB’nin bölgeye yaptığı hibeleri iyi anlamak gerek.

-Arnavutluk ve Kosova’nın ortak dış politika kararını alıp Bosna’daki zirveye katılımı son anda iptal etmeleri akabinde Sırp Dış ilişkiler bakanının Saraybosna’da Bosna’daki özerk sırp bölgesini devlet olarak sayıp onlarla ortak dış politika kararını alabileceklerini söylemesi de tansiyonu gerdi.

-Dodik’in her seferinde özerk sırp bölgesinin bağımsızlığını gündeme getirmesi. ''

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?