banner39

banner35

Unutulmuş Salgın: Yemen'deki Kolera... Amerikalılar tuvalet rulosuna koşuyor onlar suya

Dünyanın geri kalanı tuvalet rulosu için koşarken, tüm köy şişelerini su ile doldurmak için bir su kamyonuna koşuyor. Amerikalılar koronavirüs korkusuyla yakalandıkça, kolera salgını Yemen'de sessizce devam ediyor.

Makale-Yorum 17.03.2020, 16:24 17.03.2020, 16:50

Bu video, dünyanın en kötü kıtlığından kurtulmaya çalışan unutulmuş bir ülke olan Yemen'de. Dünyanın geri kalanı tuvalet rulosu için koşarken, tüm köy şişelerini su ile doldurmak için bir su kamyonuna koşuyor. Amerikalılar koronavirüs korkusuyla yakalandıkça, kolera salgını Yemen'de sessizce devam ediyor. Yemen'de yayılan hastalık, tedavi edilemeyen yeni bir virüs değil, temiz suya erişim veya ucuz bir oral aşı ile kolayca önlenebilen iyi bilinen bir hastalıktır. Salgın, 2015'te başlayan ülkedeki barbar ABD-Suudi kuşatmasının doğrudan bir sonucudur.

Kolera salgını Ekim 2016'da Yemen'de başladı. Salgın, ülkenin 1949'da başladığından beri en kötü kolera salgını olan bir milyondan fazla vaka gördüğünde 2017'de patladı. Yemen, 2019'da 860.000'den fazla şüpheli vaka ile ikinci en kötü yılı yaşadı. . 2020, ilk yedi hafta içinde kaydedilen 56.000'den fazla yeni şüpheli vaka ile başka bir kötü yıl olma yolunda ilerliyor. 8 Mart 2020 itibarıyla Dünya Sağlık Örgütü, Yemen'de 2.263.304 kolera vakası ve 2017'den beri hastalıktan kaynaklanan 3.767 ölüm kaydetti.

Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, Yemen'deki yağışlı mevsimin, önceki yıllarda olduğu gibi kolera vakalarında ani artışa neden olacağı konusunda uyardı. Yağmur mevsimi Nisan ortasında başlar ve Ağustos ayına kadar sürer.

Kolera, uygun şekilde tedavi edilmezse dehidrasyona ve ölüme yol açabilecek ciddi ishale ve kusmaya neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. İnsanlar kirlenmiş su içerek veya hastalığı olan bir kişinin dışkısıyla temas ederek kolera yakalarlar. Kolera tedavisi içme suyu ve antibiyotik almak kadar basit olabilir. Su ve kanalizasyon altyapısı tehlikeye giren ülkeler kolera salgınına karşı hassastır.

Beş yıl önce, Mart 2015'te Suudi Arabistan ve müttefikleri, Husiler başkent Sanaa'nın kontrolünü ele geçirdikten sonra Yemen'i bombalamaya başladı. Aynı zamanda Obama yönetimi koalisyona askeri ve lojistik destek sözü veren bir açıklama yaptı. Bombalama operasyonu başladığından beri, ABD-Suudi koalisyonu su altyapısı da dahil olmak üzere hayati sivil altyapıyı hedef aldı.

Yemen Veri Projesi, Mart 2015'ten Ocak 2020'ye kadar Yemen'deki koalisyon hava saldırılarına ilişkin mevcut tüm verileri derledi . Verilere göre, 97 hava saldırısı su tanklarını, su kamyonlarını, kuyuları, su ve kanalizasyon tesislerini ve suyu içeren su altyapısını, tuzdan arındırma tesislerini doğrudan vurdu. Su altyapısındaki isabetlerin en kötü yılı, 30 bombanın su hedeflerine çarptığı kolera salgınının 2016 yılında başladığı yıl oldu.

Su altyapısına yapılan saldırılar, ABD-Suudi koalisyonunun işlediği vahşetin sadece küçük bir örneğidir. Koalisyon hastaneleri, okulları, çiftlikleri, balıkçı teknelerini, evleri ve pazar yerlerini de etkiledi. Sivil altyapının doğrudan hedeflenmesi ve ABD Deniz Kuvvetleri tarafından uygulanan ülke ablukası, BM'nin dünyanın en kötü insani krizi dediği şeyi yarattı. Son raporu UNICEF'in nüfusun yüzde 80'i, 24 milyon civarında insani yardıma muhtaç Yemen insan sayısını koyar.

Savaş başladığından bu yana Yemen'de kaç kişinin öldüğünü bilmek zor. Silahlı Çatışma Yeri ve Verileri Projesi (ACLED) Ekim 2019'da savaş sırasında 100.000'den fazla insanın doğrudan şiddet altında öldürüldüğünü ve bu ölümlerin 12.000'inin sivil olduğunu açıkladı .

BM , Nisan 2019'da, ihtilaf o yıl sona ererse, 233.000 ölüme yol açacağını belirten bir rapor yayınladı . BM, bu sayıları ACLED sayılarını yansıtan 102.000 savaş ölümüne ve gıda, sağlık hizmetleri ve altyapı eksikliğinden dolayı 131.000 ölüme bölüyor. Çatışma 2022'ye kadar devam ederse, BM 482.000 ölümden sorumlu olacağını öngörüyor. Savaşın 2030'a kadar bitmediği kabus senaryosunda, BM savaşın 1.8 milyon insanı öldüreceğini tahmin ediyor, bu ölümlerin çoğu beş yaşın altındaki çocuklar.

Kongrede ABD'nin bu soykırım savaşına verdiği desteği sona erdirme çabaları oldu, ancak hepsi Başkan Trump tarafından veto edildi. Nisan ayında Trump, ABD'nin savaşa katılımını sona erdirecek iki taraflı bir tasarıyı veto etti ve Haziran ayında Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışlarını engelleyecek kararları veto etti .

Savaşı sona erdirmek için son çaba , ABD lojistik, istihbarat, yedek uçak parçaları ve Suudi Arabistan'a verilen diğer destek biçimlerini sona erdirecek olan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nda (NDAA) yapılan bir değişiklikti . Sonunda, bu değişiklik NDAA'dan alıkonuldu ve ABD'nin savaşa verdiği destek devam ediyor.

Suudi Arabistan'ın Yemen'deki acımasız kampanyasını desteklemeyi savunan çoğu insan İran tehdidinden bahsediyor. Eylül 2019'da, Suudi petrol altyapısına, petrol üretimine ciddi zarar veren bir Husi saldırısı için kredi almasına rağmen, İran'ı suçladı.

Eylül saldırısından önce, Husiler Suudi Arabistan'da benzer saldırılar başlatmıştı ve Husi drone teknolojisi çok fazla rapor konusu oldu . Ancak Washington'daki şahinler saldırıyı Orta Doğu'daki birlik varlığını artırmak ve Yemen savaşına destek vermeye devam etmek için gerekçe olarak kullandıklarından bu gerçekler hafıza deliğine atıldı. Buna karşılık Başkan Trump Suudi Arabistan'a birkaç bin asker gönderdi ve dünyaya Suudi petrolünün Yemen'in yaşamından çok daha değerli olduğunu gösterdi.

ABD hükümetinin yaptırımlarının etkisini kabul etmeden İran hükümetinin tepkisini eleştirmemeli

Kolera salgını, Yemenlerin her gün karşılaştığı zorlukların sadece bir örneğidir. Ve Yemen'deki savaş, ABD emperyalizminin yarattığı korkunç insani krizlerin sadece bir örneğidir. Küresel bir pandeminin ortasında Washington, İran ve Venezuela'ya yönelik yaptırımları hala sürdürüyor. İran, koronavirüs tarafından özellikle sert bir şekilde etkilendi ve kimse ABD hükümetinin yaptırımlarının etkisini kabul etmeden İran hükümetinin tepkisini eleştirmemeli.

Koronavirüs karşısında Amerikalılar korkuyor. Okullar ve işletmeler ülke çapında kapanıyor. İnsanlar tuvalet kağıdı, yiyecek ve el dezenfektanı stoklamak için mağazalara koşuyor. Şimdi durmak ve yıllardır ölümcül bir hastalık salgını ile uğraşan Yemen halkı hakkında düşünmek için iyi bir zaman olacaktır. İnsan yapımı bir salgın, sadece ABD müdahalesinden kaynaklanmakla kalmadı, doğrudan müdahaleye de neden oldu.

Kaynak: antiwar.com, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (1)
hunkartensi 2 yıl önce
birileri hala dünyanın bütün parası benim olmalı diye düşünsün bakalım dünya iyice kötüleştiğinde ne yapacak o paraları Korona bitti başkası başladı Çin de buradada Kolera hadi kolay gelsin dünyanın dört bir yanından salgın haberleri gelmeye başladı birde doğal afetler başlarsa ardı ardına işte beklenen kıyamet geldi demektir hala mı dünya ülkelerindeki insanlar paylaşmasını bilmiyor hala sars ve benzeri hastalıklarda var hortlayabilecek bunlardan kurtulmanın tek yolu akıllıca bir birine destek olmak eğer İtalya ya AB nin sağlık örgütü beraberce müdahale etmiş olsaydı durum bu kadar kötü olmazdı hala benciller
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?