banner27

İslami Finans'ın güncel meseleleri

İslami Ekonomi Politik bağlamında İslami Finans'ın güncel meseleleri masaya yatırılıyor

İslami Finans'ın güncel meseleleri


Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İlmi Etütler Derneği İslami Ekonomi Politik Bağlamında İslami Finans’ın Güncel Meselelerini masaya yatırıyor.

İlmi Etütler Derneği İslami Ekonomi Politik Bağlamında İslami Finans’ın Güncel Meselelerini konuşulacağı özel bir seminer düzenliyor. Seminerin konuğu ise Dr. Mehmet Asutay.

Günümüzde İslam ekonomisi tartışmalarını yerini İslami finans tartışmalarına bırakırken, meselenin hala derinlikli bir biçimde tartışıldığını söylemek mümkün gözükmüyor. Genellikle teorik bir bağlamda değil de güncel meseleler etrafında ele alındığı için İslam ekonomisi çalışmalarından beklenen birikim elde edilebilmiş değil. Bu sebeple günümüzün iktisadi sistemine gittikçe daha fazla eklemlenen bir tartışma alanı ile karşı karşıyayız.

Durham Üniversitesi'nde School of Governmant and International Affeirs bölümünde görev yapan Dr. Mehmet Asutay ise meselenin daima İslami ekonomi politik bağlamında ele alınması gerektiğini dile getirenlerden. Teorik ve bütüncül bir bakışla meseleleri ele alıp, yeni bir sistemin başlangıç ilkelerini tespit etmenin zor ama mutlaka yerine getirilmesi gereken bir görev olduğunu düşünen Asutay, 17 Eylül Cuma saat 19:00'da İlmi Etüdler Derneği'nde konuyla ilgili özel bir seminer sunuyor.
Seminerle ilgili bilgi almak ve kayıt yaptırmak için 0216 310 43 18- 0537 495 64 63; bilgi@ilmietudler.org.

Dr. Mehmet Asutay Kimdir?
Dr. Mehmet Asutay, Durham Üniversitesi School of Government and International Affairs bölümünde, özellikle Orta Doğu, İslami Politik Ekonomi ve Fnans alanlarını içeren Ekonomi Politik dersleri veriyor.

Dr. Asutay,  İslam Ekonomisi, bankacılık ve finans; Orta Doğu ve İslam ülkelerinde ekonomi; ekonomi politik ve ekonomik gelişim konularında dersler verip, master ve doktora araştırmalarına danışmanlık yapıyor. Durham İslami Finans Programı’nın koordinatör yardımcılığını yürüten Asutay, ayrıca İslami Finans master programının ve Durham İslami Finans Yaz Okulu’nun içerik koordinatörlüğü vazifesini yürütüyor.

Review of Islamic Economics dergisinde  editörlük, American Journal of Islamic Social Sciences dergisinde yardımcı editörlük görevi yürütmekte ve Borneo Journal of Business and Economics de dahil olmak üzere çeşitli akademik dergilerin yayın kurulunda yer alıyor.

Ekonomi ve siyaset ilişkisi ve bu ilişkinin Türkiye’deki kronik ekonomik istikrarsızlık üzerindeki etkisi hakkındaki kitapları 2011 Routledge tarafından yayımlanacak.  Asutay ayrıca şu an islami Fİnans hakkında iki kitabın editörlüğünü yapmaktadır.  Edward Elgar’s Critical Thinking Serisinin 2011 yılında yayınlanacak ciltlerinin İslam Ekonomisiyle ilgili bölümlerinin editörlüğünü yürütüyor.,

Asutay’ın İslam ahlak ekonomisi, İslami bankacılık ve finans; Ortadoğu ekonomileri ve Türkiye’nin ekonomi politiği konulu makaleleri çeşitli dergilerde yayımlandı.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2010, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25